Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Uroczyste otwarcie Szkoły Letniej EIT Culture&Creativity w Krakowie

Uroczyste otwarcie Szkoły Letniej <span lang="en">EIT Culture&Creativity</span> w Krakowie

10 lipca w auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego odbyła się uroczysta inauguracja organizowanej w Krakowie szkoły letniej, która jest pierwszym, pilotażowym działaniem edukacyjnym nowo powstałej Wspólnoty Wiedzy i Innowacji (KIC): EIT Culture&Creativity.

 


EIT Culture&Creativity to 9. wspólnota KIC, która na celu ma wzmocnienie ekosystemu innowacji sektorów kultury i kreatywnych, zaś Una Europa, a tym samym Uniwersytet Jagielloński, ma przyjemność być jedną z 50 organizacji tworzących nowy KIC.

Uroczystą inaugurację rozpoczął prof. Stanisław Kistryn, pełnomocnik rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa oraz dr Marta Materska-Samek, pełniąca funkcję tymczasowej dyrektor ds. edukacji EIT Culture&Creativity, która jest odpowiedzialna za organizację szkoły letniej. Podczas otwarcia obecni byli również przedstawiciele Działu Współpracy Międzynarodowej i CTT CITTRU.

Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęto warsztaty poprzez działania w praktyce - obsługę aplikacji VR Smok i jej funkcje w czasie spaceru po rynku krakowskim i zamku na Wawelu. Pozwala ona zwiedzać centrum miasta w interaktywny sposób i daje możliwość osadzenia wirtualnego Smoka Wawelskiego w pięciu miejscach Starego Miasta, a także jest przykładem wykorzystania rozszerzonej rzeczywistości w celu promocji Krakowa.

Łącznie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ gościć będzie 28 studentów i doktorantów z całej Europy, w tym m.in. z Portugalii, Estonii czy Cypru. Do Krakowa przybyli także studenci z Ukrainy dzięki wsparciu NAWA w ramach programu Una4UA.

Tematem przewodnim Szkoły Letniej EIT Culture&Creativity 2023 jest dziedzictwo kulturowe i technologie immersyjne. Podczas szkoły letniej planowane są liczne warsztaty, których celem będzie zgłębienie potencjału technologii rozszerzonej rzeczywistości (XR) w zachowaniu, edukacji i promocji dziedzictwa kulturowego. Poprzez eksplorację połączenia XR z dziedzictwem kulturowym, można lepiej zrozumieć, jak te technologie mogą pomóc w digitalizacji, odtworzeniu i dostępności skarbów kultury dla szerszej publiczności.

Wydarzenie to umożliwia wymianę wiedzy, innowacyjnych pomysłów i współpracę między ekspertami, naukowcami, twórcami treści XR i przedstawicielami sektora dziedzictwa kulturowego, co przyczynia się do rozwoju nowych narzędzi, strategii i praktyk dla rozwoju dziedzictwa kulturowego i technologii XR.

Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy