Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

45-lecie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa

45-lecie Społecznego Komitetu Ochrony Zabytków Krakowa

Uroczyste sympozjum, inauguracja Europa Nostra Heritage Hub czy otwarcie wystawy o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa – to tylko wybrane wydarzenia obchodów 45-lecia wpisu Krakowa na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO oraz powstania Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, który przyczynił się do bezprecedensowej przemiany wyglądu zabytkowego centrum i przywrócenia blasku niezliczonym obiektom.

"Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa jest instytucją o pięknych i bogatych tradycjach, niezwykle zasłużoną dla ratowania i rewitalizacji zabytkowej substancji Krakowa, nadwątlonej w okresie PRL-u przez zjawiska zachodzące wskutek gwałtownych procesów industrializacyjnych. Społeczność akademicką Uniwersytetu Jagiellońskiego nieustannie dumą napełnia fakt, że do rozwoju SKOZK-u przyczynił się w znacznym stopniu profesor Franciszek Ziejka, który przewodniczył mu w latach 2005-2020. Jako rektor najstarszej polskiej Wszechnicy nie mogę przy tej sposobności nie wspomnieć o wielkich i trudnych do przecenienia zasługach, jakie dla rewitalizacji lub modernizacji budynków Uniwersytetu Jagiellońskiego położył w ubiegłych dekadach Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa" – napisał rektor UJ prof. Jacek Popiel w adresie gratulacyjnym do przewodniczącego SKOZK-u Borysława Czarakcziewa.

Celem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa jest ochrona i odnowa zabytków miasta jako skarbu całego narodu. Komitet realizuje swoje zadania, będąc na mocy ustawy dysponentem Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, zasilanego ofiarnością społeczeństwa oraz corocznymi dotacjami przekazywanymi z budżetu państwa za pośrednictwem Kancelarii Prezydenta RP.

Pomoc Komitetu koncentruje się na odnowie najcenniejszych zabytków stanowiących własność Skarbu Państwa, miasta Krakowa, kościołów i związków wyznaniowych oraz właścicieli prywatnych. Szczególną opieką i wsparciem finansowym Komitet od początków swego istnienia obejmuje Wawel z Zamkiem Królewskim i archikatedrą, zespół średniowiecznych i nowożytnych rezydencji u stóp Wawelu, pozostałą część Starego Miasta z licznymi kościołami, klasztorami i najstarszymi budynkami Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także dawne miasto Kazimierz z pamiątkami kultury chrześcijańskiej i żydowskiej.

W czwartek 7 września w Pałacu Krzysztofory otwarto wystawę poświęconą działalności Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa pn. "45 lat odnowy Krakowa – miasta na Liście Światowego Dziedzictwa". Władze najstarszej polskiej uczelni reprezentował prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ ds. rozwoju. Więcej o obchodach 45-lecia wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i powstania SKOZK-u można przeczytać na stronie krakow.pl.

Photogallery
Recommended
Kraków miastem nauki i sztuki

Kraków miastem nauki i sztuki

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Ruszył koordynowany przez UJ projekt IMPULSE z rekordowym dofinansowaniem

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Dr Andrzej Kurkiewicz w Radzie ds. innowacji w szkolnictwie wyższym

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego  w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy

Stanowisko Kolegium Rektorskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie działań wojennych w Strefie Gazy