Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania

Małopolskie Centrum Biotechnologii świętuje 10-lecie powstania

13 maja 2014 r. na Kampusie 600-lecia Odnowienia UJ rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego poprzedniej kadencji prof. Wojciech Nowak dokonał uroczystego otwarcia Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB) – międzynarodowego centrum badań biotechnologicznych funkcjonującego w ramach najstarszej polskiej uczelni. 24 maja 2024 r. Uniwersytet świętował 10 lat funkcjonowania tej jednostki. Obchody jubileuszu MCB połączone były z otwarciem jego rozbudowanej siedziby.

Uroczystości przewodniczył prorektor UJ ds. rozwoju prof. Jarosław Górniak, przemawiający do zebranych także w imieniu rektora UJ prof. Jacka Popiela, który w tym czasie przyjmował goszczącego z wizytą na UJ prezydenta Republiki Cypryjskiej.  

Genezę i krótką historię MCB przybliżył zebranym pierwszy dyrektor Centrum prof. Kazimierz Strzałka. Podkreślił on m.in, że pomysł utworzenia w ramach uczelni jednostki zajmującej się wyłącznie prowadzeniem badań naukowych inspirowany był m.in. funkcjonowaniem instytutów badawczych Polskiej Akademii Nauk oraz działalnością tego rodzaju ośrodków za granicą, zaobserwowaną podczas wyjazdów naukowych.

Wizję rozwoju i osiągnięcia MCB zaprezentowała jego obecna dyrektor dr hab. Danuta Earnshaw-Mossakowska, prof. UJ. Zwróciła ona uwagę, że sukcesy pracujących tam naukowców są zasługą dbałości nie tylko o wysoką jakość badań, ale także o kulturę opartą na współpracy, przywództwie i podejmowaniu decyzji w oparciu o konkretne dane. O wysokiej jakości badań w MCB świadczą m.in. liczne publikacje w prestiżowych czasopismach naukowych. W 2023 roku 45% z nich ukazało się w czasopismach należących do najlepszych 10% według bazy danych Scopus.

Prof. Ryszard Frąckowiak, przewodniczący Międzynarodowej Rady Doradczej w MCB, omówił ewolucję badań w Centrum z perspektywy sprawowanej przez siebie funkcji. Główną część uroczystości zakończył wykład plenarny Sir Leszka Borysiewicza, doktora honoris causa UJ, zatytułowany Rozwój Nauk Biologicznych w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat oraz perspektywy ich przyszłego rozwoju.

Obchodom jubileuszu towarzyszyło otwarcie rozbudowanej siedziby Małopolskiego Centrum Biotechnologii. W wyniku rozbudowy, która odbyła się w latach 2021-2023, powierzchnia użytkowa siedziby Centrum powiększyła się o jedną trzecią. Nowa część kompleksu składa się z czterech kondygnacji, na których znajdują się laboratoria, sala konferencyjna oraz przestrzeń biurowa. Nowa część zaprojektowana została w sposób inny niż reszta siedziby MCB, z myślą o maksymalizacji przestrzeni otwartej, co ma służyć zarówno integracji między naukowcami jak i ułatwieniu prowadzenia badań interdyscyplinarnych.  

Małopolskie Centrum Biotechnologii UJ to międzynarodowy instytut badań podyplomowych będący częścią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jego misją jest prowadzenie badań biotechnologicznych na światowym poziomie. W zakres jego działalności wchodzą m.in. badania genów, białek oraz badania translacyjne. Pracujący tam naukowcy skupiają się również na takich obszarach jak interakcje gospodarz-mikroorganizm-środowisko, interakcje makrocząsteczkowe i sygnalizacja komórkowa. W MCB badania prowadzi obecnie 15 grup badawczych, którymi kierują liderzy grup posiadający szeroką wiedzą specjalistyczną, m. in. z dziedziny biochemii, biologii, bioinformatyki, nauk o komórce, biologii strukturalnej oraz wirusologii.

Małopolskie Centrum Biotechnologii prowadzi również studia doktoranckie w dziedzinie nauk biomedycznych, wspólnie z Jagiellońskim Centrum Rozwoju Leków oraz Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

Photogallery
Recommended
Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Odsłonięto tablicę upamiętniającą Macieja z Miechowa

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Krakowskie Forum Biomedyczne już za nami

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach

Uroczyste promocje habilitacyjne w sześciu dyscyplinach