Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Eksperci dyskutują o opiece nad osobami u kresu życia

Eksperci dyskutują o opiece nad osobami u kresu życia

31 marca 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła się dwudniowa międzynarodowa konferencja pt. „Opieka u kresu życia nad osobami starszymi w placówkach opiekuńczych”. Obrady otworzył rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak.

Zgromadzonych w Auli im. Nowodworskiego uczestników powitała członkini rady naukowej konferencji prof. Beata Tobiasz Adamczyk, pełnomocnik rektora UJ ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej w Collegium Medicum. Wyraziła przy tym nadzieję, że rozpoczynająca się konferencja przyczyni się do obalenia różnych uprzedzeń i mitów dotyczących medycyny paliatywnej.

Uroczystego otwarcia obrad dokonał rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak. Zwracając się do licznie przybyłych uczestników, wśród których było wielu gości zagranicznych, rektor przypomniał, że opieka lekarska zawsze znajdowała się w samym centrum zainteresowań Uniwersytetu, bowiem wydział medyczny stanowił jeden z trzech pierwszych wydziałów ufundowanej przez Kazimierza Wielkiego uczelni.

Odnosząc się do tematyki konferencji, prof. Wojciech Nowak podkreślił, że jest mu ona bardzo bliska, ponieważ w trakcie swojej czterdziestoletniej praktyki chirurgicznej wielokrotnie musiał podejmować bardzo trudne decyzje związane z potrzebą interwencji chirurgicznej u osób w wieku podeszłym, dobiegających kresu życia. Zwrócił przy tym uwagę na fakt, że obserwowany w ostatnim czasie znaczący wzrost długości życia w krajach rozwiniętych  sprawia, że pytania o to, jak leczyć starszych ludzi z wynikającymi z ich wieku dysfunkcjami stają się coraz ważniejsze i coraz bardziej aktualne. Rektor zaznaczył również, że problem ludzkiego odchodzenia stanowi ogromne wyzwanie nie tylko medyczne, ale także  filozoficzne i psychologiczne i w takim szerokim kontekście winien być rozpatrywany.

Po rektorze głos zabrał prof. Marek Sanak, pełnomocnik rektora UJ ds. nauki i rozwoju w Collegium Medicum, który powitał zebranych w imieniu prof. Tomasza Grodzickiego, prorektora UJ ds. Collegium Medicum, który w związku z udziałem w posiedzeniu Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych do konferencji dołączy w drugim dniu obrad. 

Pierwszy dzień konferencji poświęcony jest prezentacji wyników projektu PACE, mającym na celu porównanie efektywności opieki paliatywnej nad osobami starszymi w placówkach opieki długoterminowej w Europie. Referatom i panelom dyskusyjnym towarzyszą warsztaty szkoleniowe z zakresu opieki nad osobami u kresu życia.

Drugi dzień obrad poświęcony jest różnym aspektom opieki nad umierającym w placówce opiekuńczej. Wystąpienia dotyczą rozmaitych szczegółowych kwestii medycznych, a także zagadnień psychologicznych i etycznych, jak np. radzenie sobie z żałobą i skutkiem, oraz unikanie uporczywej terapii.

Oprócz polskich autorytetów z dziedziny paliatywnej, w sesjach biorą udział liczni eksperci zagraniczni, w tym m.in. prof. Sheila Payne i prof. Katherine Froggat z International Observatory of End Life Care na Uniwersytecie w Lancaster (Wielka Brytania) oraz prof. Lieve Van den Block z Uniwersytetu Vrije w Brukseli.

Szczegółowy program obrad dostępny jest na stronie konferencji.

Photogallery
Recommended
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego