Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Web Content Display Web Content Display

Papież, który zmienił oblicze świata

Papież, który zmienił oblicze świata

Międzynarodowe grono naukowców i duchownych z Watykanu, Włoch, Stanów Zjednoczonych i Polski zebrało się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z upamiętnieniem czterdziestej rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża.

Zorganizowana z tej okazji 17 października br. konferencja „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40-lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły Metropolity krakowskiego” skupiona była wokół Encykliki „Veritatis Splendor” i ukazywała Jana Pawła II jako reformatora kościoła i człowieka przekazującego wiele ważnych prawd o obecnym i przyszłym świecie. 

Spotkanie otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa oraz wicemarszałek Województwa Małopolskiego Leszek Zegzda, który wspominał o przyznanej 15 października br. księdzu Mieczysławowi Puzewiczowi nagrodzie Veritatis Splendor. Wyróżnienie to przyznawane jest co dwa lata osobom odznaczającym się w kontynuowaniu dziedzictwa Jana Pawła II w dziele dialogu i dobroczynności.

Na konferencji w auli Collegium Novum obecny także był nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio i Agata Szuta, dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie reprezentowali: ks. prof. Wojciech Zyzak (rektor UP JPII), ks. dr hab. Robert Tyrała, ks. dr hab. Antoni Świerczek i ks. prof. Józef Stala. Wykład wprowadzający „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata” wygłosił były sekretarz Jana Pawła II kard. Stanisław Dziwisz. Kard. Stanisław Ryłko, archiprezbiter bazyliki s. Maria Maggiore w Watykanie mówił o Światowych Dniach Młodzieży jako o wkładzie św. Jana Pawła II w chrześcijańską formację młodych. Z kolei kardynał Angelo Bagnasco, metropolita Genui przedstawił referat o roli kapłana w dzisiejszym świecie, prof. Carl Anderson z Zakonu Rycerzy Kolumba w USA o aktualnej roli świeckich katolików w Kościele i w świecie, a paulin, o. dr Krzysztof Wieliczko z Fundacji Jana Pawła II w Watykanie przybliżył misję fundacji.

Prof. Wojciech Nowak rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego zabrał głos w sprawie aktualności papieskiej wizji kultury i nauki wobec zagrożeń transhumanizmu. Rektor UJ w swoim wystąpieniu podkreślał, jak ogromny postęp informatyki i informatyzacji ułatwia, a wręcz warunkuje nasze życie. − Jednocześnie pojawiły się ogromne zagrożenia, takie jak fałszywa informacja, agresja w Internecie, świadome publikowanie tak zwanych fake news’ów, cyberprzemoc, możliwość pełnego monitorowania naszej indywidualnej aktywności, na przykład rozpoznawanie indywidualnych zwyczajów i upodobań, śledzenie tras przemieszczania się, wręcz stała inwigilacja − tłumaczył. Rektor zwrócił też uwagę na to, że wśród młodego pokolenia da się wyraźnie zaobserwować trudności z bezpośrednią komunikacją interpersonalną, a nawet nieumiejętność werbalizacji własnych myśli. − Gdyby pokusić się o ocenę postępu technologicznego w medycynie, to uczciwie należy stwierdzić, że przynosi on niewspółmiernie wiele korzyści w stosunku do mankamentów, które - jednakowoż - także posiada. Technologizacja medycyny, gloryfikacja tej dziedziny jako nowoczesnej, zmechanizowanej, wyposażonej w najnowocześniejszy sprzęt oraz aparaturę diagnostyczną i terapeutyczną, a także wydłużenie życia ludzkiego - to bezsprzecznie zalety − stwierdził prof. Wojciech Nowak. I dodawał: − Negatywne strony postępu można ująć jako odhumanizowanie medycyny poprzez spadek zaufania do samej dziedziny i reprezentujących ją zawodów medycznych, niezadowolenie pacjentów, niedocenianie roli dobrych relacji międzyludzkich pomiędzy personelem medycznym, a pacjentem oraz brak właściwej komunikacji między nimi, niedostrzeganie psychospołecznych i duchowych potrzeb pacjentów oraz przyczyn ich niezadowolenia, odrzucanie medycyny opartej na dowodach naukowych i - a contrario - rzucanie się w świat medycyny alternatywnej, czy nawet przedłużanie ludzkiego życia za wszelką cenę na przykład stosowanie uporczywej terapii. Kończąc rektor UJ zauważył, że szczególnego znaczenia nabiera dziś odwieczne pytanie o wartość prawdy w pracy naukowej. Postęp zmienia intelektualne środowisko człowieka, sposób w jaki myśli i w jaki obserwuje świat. − Należy mieć nadzieję, że w tym aspekcie człowiek pozostanie elementem autentycznym − mówił.

Photogallery
Recommended
Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Tomasz Malarz Krakowskim Mistrzem Ortografii 2024

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Projekty realizowane przez laureatów grantów ERC inspirują do działania cały UJ

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu <span lang='de'>Auschwitz-Birkenau</span>

Upamiętnienie 79. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego

Podsumowanie Światowego Kongresu Kopernikańskiego