Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20190403

Cykl dyskusji o naturze ludzkiej "Rozmowy o Człowieku"

Date: 03.04.2019 - 05.06.2019
Start Time: 18.00
Place: Duża Aula Polskiej Akademii Umiejętności, ul. Sławkowska 17
Organiser: Klinika Psychiatrii Collegium Medicum UJ, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Polska Akademia Umiejętności
Cykl dyskusji o naturze ludzkiej

Spotkania i dyskusje poprowadzi prof. Dominika Dudek z O/K Psychiatrii Dorosłych, Dzieci i Młodzieży Szpitala Uniwersyteckiego.

5 czerwca podczas ostatniego w tym sezonie spotkania rozmówcą będzie Adam Zagajewski - wybitny poeta i eseista, przedstawiciel pokolenia Nowej Fali, laureat wielu prestiżowych nagród, filozof i intelektualista.

Tematem spotkania będzie poezja i wolność

Czy sztuka może albo czy wręcz powinna służyć sprawie wolności? Czy poeta jest z definicji człowiekiem wolnym? Jak w obecnych czasach należy rozumieć odpowiedzialność za słowa? To nie jedyne pytania, które swojemu gościowi zada prof. Dominika Dudek.

Spotkanie uświetni koncert utworów fortepianowych w mistrzowskim wykonaniu profesora Andrzeja Pikula.

Prof. Dominika Dudek: - Podczas "Rozmów o Człowieku" nie unikamy tematów trudnych i kontrowersyjnych, a do takich należy styk nauki i duchowości. Z moimi gośćmi będę rozmawiać o szatanie, egzorcyzmach, zaburzeniach psychicznych. O tym czy czy egzorcyzmy mogą być pomocne? Czy mogą „wyleczyć” zaburzenie (np. siłą sugestii) czy raczej je wzmacniają? Dlaczego współcześnie, w XXI wieku egzorcyzmy i wiara w opętanie przez diabła są popularne? Czy tak jest na całym świecie? Czy to się zmienia w czasie? Od czego to zależy w kontekście kulturowym i historycznym? Czy jest to zjawisko pozytywne (np. zwracanie uwagi na duchowość, rozwój duchowy), czy negatywne, nasilające różnego rodzaju zaburzenia psychiczne?

Dziedzina, którą reprezentuję - psychiatria - uczy pokory wobec człowieka, uczy zaciekawienia człowiekiem, uczy poznawania człowieka z wielu perspektyw i w różnych kontekstach. Obcowanie z tak subtelną materią, jaką jest psychika, zobowiązuje do zadawania ważnych pytań o kondycję człowieka we współczesnym świecie, do zaangażowania, niepozostawania obojętnym wobec otaczającej nas rzeczywistości. Rzeczywistość ta bywa trudna - jesteśmy zalewani chłamem i kiczem, w natłoku milionów zbędnych informacji ginie to, co piękne, istotne i wartościowe. Na taką rzeczywistość nie należy się obrażać, lecz starać się ją zmieniać i wzbogacać „robiąc swoje”. A wszakże nie ma nic cenniejszego i bardziej wzbogacającego niż spotkanie z mądrym człowiekiem.

Mam nadzieję, że „Rozmowy o Człowieku” ze wspaniałymi, mądrymi i pięknymi ludźmi będą otwierać nasze umysły, prowokować do wysiłku intelektualnego, zaciekawiać, inspirować i poszerzać przestrzeń wewnętrznej wolności. Tego Państwo i sobie życzę, dedykując nasze spotkania pamięci Profesora Jerzego Vetulaniego - człowieka o pięknym umyśle.

 

 

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj