Web Content Display
Web Content Display
UJ Main Site Portlet
UJ Main Site Portlet

Jak chemioterapia wpływa na układ krążenia kobiet z rakiem piersi?
W najnowszym numerze "Journal of Clinical Investigation", będącym wiodącym czasopismem literatury medycznej, ukazała się praca zespołu naukowców z UJ CM pod kierunkiem prof. Tomasza Guzika i prof. Tomasza Grodzickiego. Badacze zaprezentowali w niej, w jaki sposób chemioterapia nowotworów piersi może uszkadzać naczynia krwionośne, tłumacząc, dlaczego kobiety, które przeżyły raka piersi, umierają głównie z powodu chorób układu krążenia.

WPiA UJ tym razem najlepszy w rankingu "Rzeczpospolitej"
"W tym roku pierwsze miejsce wśród uczelni publicznych zajmuje Uniwersytet Jagielloński, który otrzymał 26,4 pkt, na drugiej pozycji znajduje się Uniwersytet Warszawski, który ma o 0,8 pkt mniej. Trzecie miejsce należy do Uniwersytetu Wrocławskiego z 21,7 pkt." - informuje środowa "Rzeczpospolita". To kolejny ranking wydziałów prawa w ostatnich dniach, w którym bezkonkurencyjny jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego (WPiA UJ).

Srebrny medal "Plus ratio quam vis" dla prof. Tomasza Grodzickiego
Prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego - Collegium Medicum prof. Tomasz Grodzicki - wybitny uczony i ceniony lekarz, znakomity geriatra i hipertensjolog, wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe oraz badania dotyczące opieki nad osobami starszymi - został odznaczony srebrnym medalem "Plus ratio quam vis". Uroczystość wręczenia tego wysokiego odznaczenia uniwersyteckiego odbyła się 29 czerwca w auli Collegium Novum UJ.

Nagroda im. Benedykta Polaka dla badaczki Kurdów i Kurdystanu
25 czerwca na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się uroczystość wręczenia 8. Nagrody im. Benedykta Polaka. Jedną z laureatek jest dr hab. Joanna Bocheńska z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalistka w zakresie tematyki kurdyjskiej.

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki farmaceutyczne
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki farmaceutyczne, które odbyły się we wtorek 28 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dziesięcioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki fizyczne
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki fizyczne, które odbyły się we wtorek 28 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Ośmioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Spotkanie z przedstawicielami Centralnego Biura Antykorupcyjnego
27 czerwca br. prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec spotkała się z przedstawicielami Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA). Podczas rozmowy, w której uczestniczyli również prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej prof. Piotr Jedynak oraz koordynator Zespołu Radców Prawnych mec. Monika Laidler, podpisano list intencyjny o współpracy UJ i CBA w zakresie prowadzenia szkoleń dotyczących zjawiska korupcji.

Uroczyste promocje habilitacyjne dwóch kolejnych dyscyplin
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinach nauki prawne oraz nauki o zarządzaniu i jakości, które odbyły się we czwartek 23 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Czternaścioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Program stypendialny dla studentów kierunków priorytetowych
Program Inicjatywy Doskonałości UJ (ID.UJ) oferuje w kolejnym roku akademickim (2022/2023) stypendia dla studentów wszystkich lat I i II stopnia na wydziałach: Chemii; Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz Matematyki i Informatyki. Najlepsi studenci studiów I stopnia mogą ubiegać się o stypendium w wysokości łącznej 9 tys. zł, natomiast dla studentów I roku studiów II stopnia przewidziano stypendia w wysokości łącznej 13,5 tys. zł.

Promocje habilitacyjne dyscypliny nauki o polityce i administracji
Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel przewodniczył uroczystym promocjom habilitacyjnym naukowców w dyscyplinie nauki o polityce i administracji, które odbyły się we czwartek 23 czerwca w auli Collegium Maius UJ. Dziesięcioro pracowników naukowych wysłuchało laudacji, po czym odebrało dyplomy.

Akademicki Związek Sportowy UJ podsumował sezon 2021/2022
Akademickie Mistrzostwa Polski (AMP) sezon 2021-2022 za nami. UJ osiągnął bardzo dobry wynik, zdobywając 1994,5 punktów, tym samym zajmując w klasyfikacji generalnej 8. miejsce na 130 sklasyfikowanych uczelni. Wśród uniwersytetów zajęliśmy 3. miejsce. Wystartowaliśmy w 43 spośród 48 dyscyplin, a do rozgrywek zgłoszonych zostało ponad 300 studentów i pracowników najstarszej polskiej uczelni.

Uniwersytet Jagielloński w zwycięskim konsorcjum
23 czerwca br. Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) wybrał konsorcjum ICE- Innovation by Creative Economy do prowadzenia międzynarodowego wieloletniego projektu stworzenia Wspólnoty Wiedzy i Innowacji w obszarze przemysłów kreatywnych (KIC CCSI) w Europie.

Ambasador Kolumbii w Polsce z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim
23 czerwca prorektor UJ ds. współpracy międzynarodowej prof. Dorota Malec spotkała się z ambasadorem Kolumbii Assadem José Jaterem Peñą . Podczas rozmowy, w której uczestniczyły również Konsul Honorowa Republiki Kolumbii w Krakowie Joanna Natasza Wais oraz kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej dr inż. Izabela Zawiska, poruszone zostały m.in. kwestie związane z współpracą uniwersytetu z partnerami z Kolumbii, w tym wyjazdami studentów i pracowników w ramach programu Erasmus+.

Zasłużeni dla Uniwersytetu Jagiellońskiego: prof. Rett Ludwikowski i prof. Walter Rechberger
Senat UJ przyznaje odznakę "Zasłużony dla Uniwersytetu Jagiellońskiego" osobom wyróżniającym się znamienitą postawą, doceniając je za działalność i dokonania dla dobra wspólnoty akademickiej oraz wyjątkowe zaangażowanie w sprawy Uniwersytetu Jagiellońskiego. 24 czerwca do grona wyróżnionych w ten sposób dołączyli prof. Rett Ludwikowski oraz prof. Walter Rechberger.

Naukowiec z UJ zbada nowe zjawiska w krajobrazie semiotycznym Bałkanów
"Zmiany nazw ulic i spory o pamięć kulturową w krajobrazie semiotycznym Chorwacji i Słowenii po 2004 roku" to tytuł projektu, który zrealizuje dr Piotr Mirocha z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Naukowiec zdobył grant na badania pilotażowe w Miniaturze 6 Narodowego Centrum Nauki (NCN) i jest jedynym przedstawicielem społeczności akademickiej UJ na 2. liście rankingowej tego konkursu.

Wydział Prawa i Administracji UJ zwycięzcą kolejnego rankingu
Już po raz 16. redakcja "Dziennika Gazety Prawnej" wyłoniła zwycięzców Rankingu Wydziałów Prawa. Wśród uczelni publicznych pierwsze miejsce - podobnie jak przed rokiem - zajął Uniwersytet Jagielloński, za którego plecami rozegrała się zacięta batalia o 2. miejsce. W konsekwencji ex aequo zajęły je Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Wrocławski. Trzecie miejsce przypadło z kolei Uniwersytetowi im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Naukowcy z UJ zrealizują projekty wspólnie z partnerami ze Słowenii
Narodowe Centrum Nauki (NCN) ogłosiło wyniki konkursu OPUS 22 + LAP/WEAVE, w którym naukowcy na wszystkich etapach kariery mogli ubiegać się o finansowanie dla projektów prowadzonych z udziałem zespołów badawczych ze Słowenii realizowanych w ramach programu WEAVE.

Jubileusz znamienitego teoretyka i historyka literatury
Prof. Ryszard Nycz, kierownik Katedry Antropologii Literatury i Badań Kulturowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymał w środę srebrny medal "Plus ratio quam vis". Uroczystość w auli Collegium Novum była połączona z jubileuszem 70. urodzin tego jednego z najwybitniejszych autorytetów współczesnej polonistyki i kulturoznawstwa.

Piłkarki z Akademii Młodych Jagiellonek uhonorowane
W środę 22 czerwca w budynku Collegium Maius - najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego – odbyło się spotkanie drużyny Młodych Jagiellonek i pana trenera Jacka Ćwika z panią prorektor ds. współpracy międzynarodowej UJ prof. dr hab. Dorotą Malec. Dziewczynki, po sukcesach ogólnopolskich, wygrały etap wojewódzki i reprezentowały Małopolskę w Turnieju „O Puchar Tymbarku” w Warszawie – dzięki władzom Muzeum UJ udostępniającym swe zasoby, miały możliwość poznać trochę historii.

Naukowcy z MCB UJ publikują w "EMBO Molecular Medicine"
Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ, a także z ośrodków z Australii, Turcji i Kanady odkryli powiązanie między defektami w kompleksie modyfikującym cząsteczki tRNA, a zaburzeniami neurorozwojowymi (NDD), charakteryzującymi się niezdolnością do osiągnięcia poznawczych i motorycznych kamieni milowych rozwoju. Badacze wykazali, jak mutacje genetyczne u pacjentów wpływają na aktywność Elongatora i prowadzą do poważnych objawów klinicznych.