Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20190807

"O matematyce i matematykach w 100-lecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego"

Date: 07.08.2019 - 23.08.2019
Place: Biblioteka Jagiellońska, wejście ul. Oleandry 3

Wystawa przygotowana została przez Komisję Nauki, Edukacji i Sportu oraz Polskie Towarzystwo Matematyczne w związku z ogłoszeniem przez Senat 2019 r. Rokiem Matematyki. Po raz pierwszy została zaprezentowana w Senacie, otwarta przez wicemarszałka Michała Seweryńskiego 8 maja 2019 r.

Na kilkunastu planszach zaprezentowano historię polskiej szkoły matematycznej, m.in. Warszawskiej Szkoły Matematycznej i Lwowskiej Szkoły Matematycznej, a także jej wybitnych przedstawicieli na czele z twórcą analizy funkcjonalnej Stefanem Banachem. Przypomniano osiągnięcia Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego – kryptologów z Uniwersytetu Poznańskiego, którzy rozpracowali tajemnicę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Zaprezentowano również sylwetki wszystkich prezesów Polskiego Towarzystwa Matematycznego, począwszy od pierwszego z nich Stanisława Zaremby, poprzez m.in. Wacława Sierpińskiego, Kazimierza Kuratowskiego i Stefana Banacha do obecnego – prof. Wacława Marzantowicza.

W części "Matematyka – teraźniejszość i wyzwania na przyszłość" pokazano wybrane plakaty ("Mapa mózgu", "Rozpoznawanie mowy", "Wykrywanie i leczenie nowotworów", "Symulacja galaktyk", "Eksperymentowanie z sercem") z serii Mathematical Moments, przygotowanej przez American Mathematical Society, a wskazującej i promującej rolę, jaką matematyka odgrywa w przyrodzie, medycynie, technologii i kulturze.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj