Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Kalendarz

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

20190904

Wystawa "Matematyka na znaczkach pocztowych"

Date: 04.09.2019 - 04.10.2019
Start Time: 18:00
Place: Sala wystawowa Biblioteki Jagiellońskiej (wejście od ul. Oleandry 3)
Organiser: Biblioteka Jagiellońska
Wystawa

W dniach 5 września–4 października 2019 w Bibliotece Jagiellońskiej czynna będzie wystawa "Matematyka na znaczkach pocztowych".

Na znaczkach przedstawiani są zarówno matematycy najsłynniejsi, jak i tacy, którzy znani są głównie w swoich krajach; matematycy z różnych epok – od Talesa, Pitagorasa, Archimedesa przez Eulera i Gaussa po współczesnych, w tym medalistów Fieldsa. Upamiętniane są ważne w świecie matematycznym wydarzenia, jak Światowy Rok Matematyki, Międzynarodowe Kongresy Matematyków. Niejednokrotnie znaczki poświęcone są samej matematyce. Na niektórych można zobaczyć fraktale, matematyczne obiekty, wzory czy ilustracje słynnych twierdzeń. Filatelistyczną atrakcję stanowią także "First Day Covers" (FDC). W dniu wydania znaczka często emitowane są specjalne – niekiedy bardzo ciekawe pod względem graficznym – koperty upamiętniające to wydarzenie, z tym znaczkiem i pamiątkowym stemplem. Ponadto wydawane są inne walory filatelistyczne – specjalne kartki okolicznościowe z rysunkami czy portretami, opatrzone związanymi z nimi znaczkami, a także specjalnie wydrukowane arkusze dużego formatu.

Materiały eksponowane na wystawie (znaczki oraz inne filatelistyczne ciekawostki, w tym wiele pamiątkowych kopert FDC) pochodzą ze zbiorów Danuty i Krzysztofa Ciesielskich. Wystawa jest imprezą towarzyszącą Zjazdowi Matematyków Polskich w Stulecie Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Wystawa czynna: poniedziałek 10:00-17:00, wtorek-piątek 10:00-15:00.

Web Content Display Web Content Display

Znajdziesz nas tutaj