Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Monografie FNP: Książka naukowca z UJ trafiła do księgarń

Monografie FNP: Książka naukowca z UJ trafiła do księgarń

Rozprawa dotycząca rekonstrukcji teorii retorycznej gdańskiego humanisty z przełomu XVI i XVII wieku Bartłomieja Keckermanna autorstwa dr. Wojciecha Ryczka z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego została opublikowana w serii wydawniczej Monografie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Książka jest już dostępna w księgarniach akademickich na terenie całego kraju.


Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) zainicjowała powstanie serii Monografie w 1994 roku. Autorzy wydawanych w niej książek to zarówno ważne, uznane postacie polskiej humanistyki, jak też młodzi, zajmujący się oryginalną tematyką badacze. Nagradzane prace muszą charakteryzować się wysokim poziomem naukowym, odkrywczością założeń i wagą wyników, integralnością tematyki i formy oraz interesującym ujęciem tematu, a także dostępnością nie tylko dla wąskiego grona specjalistów. Dotychczas w serii ukazało się 180 tytułów.

Do grona zwycięzców konkursu dołączył przed rokiem dr Wojciech Ryczek z Katedry Historii Literatury Staropolskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jury doceniło, napisaną pod opieką prof. Andrzeja Borowskiego, rozprawę doktorską Antystrofa dialektyki. Teoria retoryczna Bartłomieja Keckermanna. Książka jest już dostępna w księgarniach akademickich na terenie całego kraju oraz na stronie internetowej Wydawnictwa Naukowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

"Głównym celem książki jest rekonstrukcja teorii retorycznej, wyłożonej przez Bartłomieja Keckermanna (1572-1609), profesora filozofii w Gdańskim Gimnazjum Akademickim, w obszernym traktacie pod tytułem System retoryki (Systema rhetoricae, Hanau 1608). Opierając się na przejrzystej metodzie, u której podstaw leżała zasada podziału dychotomicznego, wywiedziona wprost z pism logicznych Arystotelesa (Organonu), Keckermann przeprowadził systematyzację sztuki przemawiania. Dzięki twórczemu wykorzystaniu koncepcji Stagiryty, Cycerona i Kwintyliana, a także współczesnych sobie teoretyków wymowy, głównie Rudolfa Agricoli, Erazma z Rotterdamu, Filipa Melanchtona i Piotra Ramusa, stworzył on summę renesansowej wiedzy o retoryce" - czytamy na stronie FNP.

Wojciech Ryczek jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W badaniach nad retoryką interesuje się głównie problematyką szeroko pojętej figuratywności, wyrastającej z rozważań nad tropami i figurami retorycznymi, opisywanymi w perspektywie struktury językowej, różnicy semantycznej i funkcji dyskursywnej. Zajmuje się historią i teorią retoryki, literaturą nowołacińską XVI-XVIII w., historią idei, „miejscami wspólnymi" literatury i filozofii, antropologią i estetyką filozoficzną. Od 2011 roku sekretarz redakcji czasopisma "Terminus". Członek International Society for the History of Rhetoric (ISHR). Stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej i Narodowego Centrum Nauki.

Recommended
W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM

Surowce naturalne w profilaktyce i terapii - nowe studia podyplomowe w UJ CM