Skip to main content

Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęły się Dni Dawcy Szpiku

Na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęły się Dni Dawcy Szpiku

W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek - każdy może zachorować. We wtorek władze uczelni podczas konferencji prasowej uświadamiały, jak niewiele potrzeba, żeby uratować komuś życie. Dni Dawcy Szpiku, które wspiera wizerunkowo dziennikarz Filip Chajzer, potrwają do 7 grudnia.

 

Na świecie zarejestrowanych jest ponad 30 mln potencjalnych dawców szpiku, w Polsce ponad 1 mln. To jednak wciąż za mało. Aż co piąty pacjent nadal nie znajduje swojego „bliźniaka genetycznego”, który niejednokrotnie jest jedyną szansą dla chorego na powrót do zdrowia. Na szczęście każdy z nas może pomóc. Dla wielu osób chorujących na białaczkę jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

- Kilka tygodni temu robiłem materiał o niezwykłym przypadku 7-letniej dziewczynki z Warszawy wyleczonej z białaczki. Uważam, że dzieci, które pokonały tę chorobę mają dwa razy urodziny - swoje naturalne i kiedy los dał im drugie życie. Dopiero po emisji programu dowiedziałem się, że istnieje fundacja DKMS, będąca bankiem potencjalnych dawców szpiku. Okazuje się, rzecz jest banalnie prosta, bowiem dzięki trwającej kilka minut rejestracji być może uda się znaleźć swojego bliźniaka genetycznego, który akurat potrzebuje naszego szpiku kostnego - mówi Filip Chajzer.

Dni Dawcy Szpiku na Uniwersytecie Jagiellońskim potrwają do 7 grudnia br., w godzinach 10.00-17.00, w czterech miejscach: Wydział Chemii (ul. Gronostajowa 2), Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii (ul. Gronostajowa 7), Auditorium Maximum (ul. Krupnicza 33), Centrum Dydaktyczno-Kongresowe Wydziału Lekarskiego UJ CM (ul. św. Łazarza 16). Intencją organizatorów jest zachęcenie jak największej liczby krakowian, by odwiedzili mury najstarszej polskiej uczelni i po wstępnym przebadaniu dołączyli do banku dawców szpiku kostnego.

- Jako pracownik naukowy Uniwersytetu Jagiellońskiego uważam, że jest to nasz moralny i etyczny obowiązek, by namówić jak najwięcej osób spośród kilkusettysięcznej społeczności Krakowa, aby nas wsparli jutro i pojutrze w określonych lokalizacjach. Chcemy także obalić wszystkie mity, bowiem stereotypy wciąż trwają w świadomości ogromnej liczby osób. Najczęściej takie, że szpik jest pobierany grubą igłą z kręgosłupa, bardzo boli i grozi paraliżem. Co oczywiście jest nieprawdą. Przy okazji chciałbym podziękować prorektorowi UJ ds. dydaktyki profesorowi Armenowi Edigarianowi i wszystkim funkcjonariuszom Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego Policji w Krakowie, którzy dołączyli do naszej akcji. Mamy deklarację, że kolejni będą policjanci z prewencji i strażnicy miejscy - informuje dr n. med. Tomasz Sanak z Zakładu Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJ CM, koordynator akcji na UJ.

Dawcą szpiku może zostać każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg i nieposiadający znacznej nadwagi. Rejestracja polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka i wypełnieniu formularza rejestracyjnego z podstawowymi danymi osobowymi. Należy pamiętać, by zabrać ze sobą dokument z numerem PESEL.

Potencjalny dawca, po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy, otrzymuje potwierdzenie rejestracji oraz kartę dawcy. Cały proces rejestracji i badania próbek trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że dawca posiada takie same cechy tkankowe jak pacjent, dochodzi wtedy do pobrania komórek i przeszczepienia ich chorującemu na nowotwór krwi. Odbywa się to na 2 sposoby. Albo poprzez pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej (stosowane w 80 proc. przypadków), albo poprzez pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej (stosowane w 20 proc. przypadków).

Organizatorem Dni Dawcy Szpiku na UJ jest fundacja DKMS i Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum.

Recommended
660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Ministerialne wsparcie dla kół naukowych UJ CM

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Komunikat profesora Jacka Popiela w sprawie akademików UJ

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii

Kilkadziesiąt milionów złotych na badania z dziedziny onkologii