Web Content Display Web Content Display

Wiadomości

Breadcrumb Breadcrumb

Web Content Display Web Content Display

Konferencja na temat obronności

W dniu 3 września 2014 roku w Kielcach odbyła się konferencja pt. „Siła w Europie – militarne i niemilitarne narzędzia oddziaływania w konfliktach międzynarodowych". Wydarzenie zorganizowane przez Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego towarzyszyło XXII Międzynarodowemu Salonowi Przemysłu Obronnego.

Konferencję otworzył prorektor UJ ds. dydaktyki, prof. Andrzej Mania, po nim głos zabrał dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, prof. dr hab. Bogdan Szlachta. Wystąpienia pierwszego panelu konferencji, moderowanego przez dr. Witolda Sokałę (UJK), dotyczyła między innymi problematyki użycia siły w konfliktach po Zimnej Wojnie, ostatnich wydarzeń na Ukrainie jako wojny hybrydowej, postawy Europy wobec kryzysów poza jej granicami, interwencji Zachodu na Bliskim i Środkowym Wschodzie, wykorzystania sił międzynarodowych w stabilizacji konfliktów zbrojnych, nordyckiej percepcji bezpieczeństwa,  terroryzmu w Europie i zagrożeń z niego płynących,  a także możliwości oddziaływania Europy na zagrożenie fundamentalizmem muzułmańskim.
Moderatorem drugiego panelu konferencji był dyrektor INPiSM UJ dr hab. Robert Kłosowicz, prof. UJ. Podczas jego trwania przedstawiona została m.in. tematyka zagrożeń dla żeglugi w kontekście interesów Europy , przemocy w europejskiej przestrzeni powietrznej i sposobów jej zapobiegania, cyberagresji jako zagrożenia dla europejskiego środowiska bezpieczeństwa oraz możliwościom prowadzenia wojny w cyberprzestrzeni, możliwości, uwarunkowania i formy użycia siły przez USA w europejskiej przestrzeni strategicznej, EPAA jako jednego z instrumentów europejskiego odstraszania, działań niekinetycznych podczas międzynarodowych interwencji i operacji zbrojnych, zdolności europejskich sił specjalnych w zakresie Foreign Internal Defence, a także prób wzmocnienia kinetycznych zdolności państw UE przez grupy bojowe. Po zakończeniu ostatniego wystąpienia miała miejsce dyskusja podsumowującą poruszone zagadnienia.

Konferencja była okazją do wymiany poglądów pomiędzy kadrą naukową oraz sektorem cywilnym i wojskowym. Uczestnicy zgodnie wyrazili nadzieję na kontynuację inicjatywy podczas kolejnych edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego.