Prawniczka z UJ powołana do Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego

Dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego została członkiem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego (KKPK) , która po 8 latach wraca do Ministerstwa Sprawiedliwości. Organ ten zajmie się opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach.

Przypomnijmy, że minister sprawiedliwości prokurator generalny Adam Bodnar nominował na przewodniczącego KKPK prof. Włodzimierza Wróbla z Uniwersytetu Jagiellońskiego, o czym informowaliśmy pod koniec marca br. Teraz Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało, że powołano 13 członków tego zespołu.

- Komisję tworzą najwybitniejsi eksperci, co daje szansę na tworzenie racjonalnego prawa karnego. Pojawienie się na nowo Komisji Kodyfikacyjnych, w tym naszej, tworzy przestrzeń na dyskusje, w których będą liczyć się argumenty a nie emocje - mówi cytowany przez resort sprawiedliwości prof. Włodzimierz Wróbel i dodaje, że skład komisji będzie poszerzony oraz będzie ulegał zmianom, a jej prace będą prowadzone całkowicie transparentnie.

Poprzednia Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego zakończyła prace w 2016 roku. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości powołanie jej na nowo po 8-letniej przerwie, usprawni proces legislacyjny oraz przyczyni się do harmonizacji prawa polskiego z prawem europejskim.

Członkami Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego zostali:

• dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil, prof. UJ (Uniwersytet Jagielloński),
  • prof. Paweł Wiliński (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
  • dr Ewa Dawidziuk (Uniwersytet SWPS),
  • adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska,
  • prof. Jacek Giezek (Uniwersytet Wrocławski),
  • dr hab. Jerzy Lachowski, prof. UMK (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu),
  • dr Michał Laskowski (Sąd Najwyższy),
  • prof. Jarosław Majewski (Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie),
  • prof. Andrzej Sakowicz (Uniwersytet w Białymstoku),
  • dr hab. Olga Sitarz, prof. UŚ (Uniwersytet Śląski w Katowicach),
  • dr hab. Sławomir Steinborn, prof. UG (Uniwersytet Gdański),
  • prok. Janusz Śliwa,
  • prof. Małgorzata Wąsek-Wiaderek (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).

W kompetencjach KKPK będzie opracowaniem regulacji z zakresu szeroko rozumianego prawa karnego materialnego, procesowego i wykonawczego, prawa karnego skarbowego oraz prawa o wykroczeniach. Ponadto w obszar ten wejdą również liczne ustawy okołokodeksowe dotyczące spraw karnoprawnych, jak np. ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary.

Dr hab. Agnieszka Barczak-Oplustil, prof. UJ jest absolwentką prawa na UJ. W 2003 roku na podstawie napisanej pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla rozprawy "Naruszenie reguł ostrożności jako znamię typu czynu zabronionego" uzyskała stopień naukowy doktora. W 2017 roku na podstawie dorobku naukowego oraz monografii "Zasada koincydencji winy i czynu w Kodeksie karnym" otrzymała stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa. Obecnie jest kierownikiem Zakładu Kryminologii UJ. Jej zainteresowania naukowe obejmują elementy struktury przestępstwa i wykroczenia, w tym zagadnienie winy i związaną z tym problematykę odpowiedzialności karnej nieletnich oraz środków zabezpieczających, zagadnienie dobra prawnego, prawo medyczne w perspektywie ochrony konstytucyjnych praw i wolności oraz wykorzystanie instrumentów właściwych dla językoznawstwa w procesie stanowienia i stosowania prawa.

Uroczystość wręczenia nominacji członkom KKPK / fot. Ministerstwo Sprawiedliwości

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka