Książka dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl najlepszą publikacją z wiedzy o teatrze

Dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl z Wydziału Polonistyki UJ otrzymała Nagrodę Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych (PTBT) za najlepszą publikację książkową z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze i widowiskach wydaną w 2016 roku. Publikacja "Za kulisami. Narodziny przedstawienia w teatrze polskim XIX wieku" została wydana nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nagrody PTBT wręczono podczas uroczystej gali w Instytucie Teatralnym w Warszawie.

Polskie Towarzystwo Badań Teatralnych co roku nagradza najlepsze publikacje książkowe z zakresu wiedzy o dramacie, teatrze, widowiskach i innych sztukach performatywnych. Do konkursu można zgłaszać polskie książki, które zgodnie z celami statutowymi PTBT stanowią rezultat "prowadzenia i wspierania badań nad wszelkimi - historycznymi i współczesnymi - formami teatru, dramatu, widowisk, przedstawień, performansów" i zostały opublikowane w roku poprzedzającym datę wręczenia. Decyduje rok wydania podany na karcie tytułowej. Tym razem nominowanych było 5 tytułów.

"Książka dr hab. Doroty Jarząbek-Wasyl podejmuje temat instytucjonalnych oraz indywidualnych przygotowań do spektaklu w trzech stałych teatrach polskich: Warszawy, Lwowa i Krakowa w XIX i na początku XX wieku. Wyobraźmy sobie teatr, w którym nie ma wielomiesięcznej 'magii prób' i rządzącego nią demiurga - nowoczesnego reżysera, a główni wykonawcy wchodząc na deski sceniczne są już w połowie, jeśli nie u końca drogi do stworzenia postaci. Obracają się w obszarze wspólnym: warsztatu, estetyki, obyczaju, pozostając zarazem skrajnymi i zazdrosnymi indywidualistami, strażnikami sekretów swego zawodu. Tytułowe kulisy to z jednej strony fundamenty jednostkowej i totalnej pracy aktora nad rolą, z drugiej strony zasady działania zespołu teatralnego oraz sprawdzone mechanizmy produkcji przedstawienia w XIX wieku" - czytamy na stronie internetowej Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr hab. Dorota Jarząbek-Wasyl pracuje w Katedrze Teatru i Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się historią form dramatycznych i scenicznych w XIX i XX wieku. Interesuje ją zwłaszcza proces narodzin widowiska, etyka i praktyka działań aktora oraz obyczajowość teatralna. Autorka recenzji teatralnych, kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz książki Słowo i głos. Fenomen rozmowy w dramacie w ujęciu teoretycznym i historycznym (2006). Ostatnio wraz z Agnieszką Wanicką przygotowała do druku dzieło Władysława Krogulskiego Notatki starego aktora. Przewodnik po teatrze warszawskim XIX wieku. Recenzentka przedstawień teatru dramatycznego i lalkowego. Jest współpracownikiem Gazety Teatralnej "Didaskalia". Publikowała w "Dialogu", "Performerze", "Przestrzeniach Teorii" i "Pamiętniku Teatralnym".

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa