Pomorscy muzealnicy nagrodzili dr. Andrzeja Nowakowskiego

Dr Andrzej Nowakowski z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego został uhonorowany Laurem Pomorskiej Nagrody Muzealnej za 2016 rok za monografię "Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga / Judgment. The Last Judgment by Hans Memling". Wyróżnienie to odebrał podczas gali w Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku.

Ideą przewodnią konkursu jest wyróżnienie i uhonorowanie pomorskich muzealników lub osób współpracujących z instytucjami muzealnymi na terenie województwa za szczególne dokonania w muzealnictwie w roku poprzedzającym wręczenie nagrody.

Publikacja dr. Andrzeja Nowakowskiego poświęcona jest jednemu z najważniejszych dzieł sztuki w polskich zbiorach. To pierwsze wydawnictwo o tak szerokim zakresie i spektrum zagadnień merytorycznych dotyczących dzieła. Wielka wartość poznawcza, płynąca z tekstów zaproszonych do współpracy znawców, została uzupełniona i wzbogacona licznymi ilustracjami i zdjęciami, które nadają prawdziwie artystycznej aury całemu wydawnictwu.

To nie pierwsza nagroda dla dr. Andrzeja Nowakowskiego za monumentalną monografię Sąd. Sąd ostateczny Hansa Memlinga / Judgment. The Last Judgment by Hans Memling. W marcu br. otrzymał Splendor Gedanensis 2017, najstarsze i najistotniejsze wyróżnienie gdańskie w dziedzinie kultury.

Dr Andrzej Nowakowski jest historykiem literatury i sztuki. Pracuje w Katedrze Historii Literatury Pozytywizmu i Młodej Polski Wydziału Polonistyki UJ. Opracował Poezje Ludwika Szczepańskiego w Bibliotece Poezji Młodej Polski. Autor książki Arnold Böcklin. Chwała i zapomnienie (1994). Zajmuje się także estetyką fotografii i historią sztuki europejskiej, zagadnieniami edytorstwa i rynku książki. W latach 2000-2003 prezes Polskiej Izby Książki, a następnie pierwszy dyrektor Instytutu Książki. Ponadto dyrektor wydawnictwa Universitas. Fotograf, autor albumów: Sławomir Mrożek (2005), Powiększenie. Nowy Cmentarz Żydowski w Krakowie (2006), Gołębnik. Polonistyka. Uniwersytet Jagielloński (2007), Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego. Sfery i cienie (2009), Blask. Ołtarz Mariacki Wita Stwosza (2011).

Zdjęcie: Dr Andrzej Nowakowski (fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl)

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa