Srebrny medal „Plus ratio quam vis” dla prof. Alfreda Reronia

2 czerwca 2017 Uniwersytet Jagielloński uhonorował jednego z najwybitniejszych polskich ginekologów. W uznaniu zasług naukowych i dydaktycznych, krakowska Alma Mater przyznała prof. Alfredowi Reroniowi srebrny medal „Plus ratio quam vis”. Wręczenie medalu było częścią 10. Sympozjum „Aktualne problemy perinatologii”, odbywającego się w Zakopanem.

Prof. Alfred Reroń ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie 1966 roku. Podczas studiów dwukrotnie otrzymał nagrodę rektora za bardzo dobre wyniki w nauce. Po odbyciu staży w Klinikach Akademii Medycznej rozpoczął pracę w I Klinice Ginekologii i Położnictwa, a następnie w III Klinice Ginekologicznej. Doktorat uzyskał w 1974 roku. Pięć lat później, w związku z wyznaczeniem przez Ministerstwo Zdrowia Akademii Medycznej w Krakowie jako organizatora wyjazdu grupy lekarzy, pielęgniarek, położnych i techników medycznych do pracy w klinikach Szpitala Uniwersyteckiego do Libii, prof. Reroń został mianowany Ordynatorem Oddziału Ginekologii i Położnictwa Polskiego Zespołu Medycznego w Trypolisie, którą to funkcję pełnił do 1982 roku.

Po powrocie do kraju prof. Reroń uzyskał habilitację (1996) oraz tytuł naukowy profesora (2005). W latach 2007–2012, aż do emerytury, był kierownikiem Kliniki Ginekologii i Położnictwa Septycznego, a później Kliniki Położnictwa i Perinatologii. Przez cały okres zatrudnienia brał czynny udział w kształceniu przed- i podyplomowym w zakresie ginekologii i położnictwa dla studentów Akademii Medycznej, a następnie Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum.

Prof. Alfred Reroń jest autorem ponad 100 prac naukowych i promotorem 7 przewodów doktorskich. Został odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Zdjęcie: Martiały Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego