Nagrody branży medycznej dla wybitnych profesorów UJ CM

16 października podczas XIX Forum Rynku Zdrowia ogłoszono nazwiska laureatów 17. edycji Portretów Polskiej Medycyny - corocznych wyróżnień przyznawanych osobom, które w istotny sposób wpłynęły na sprawne funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej. W gronie laureatów znaleźli się prof. Andrzej Matyja i prof. Wojciech Szczeklik z Wydziału Lekarskiego UJ CM.

- Portrety Polskiej Medycyny to prestiżowe nagrody, które przyznajemy wybitnym postaciom ochrony zdrowia. Bardzo się cieszę, że od dwóch lat laureatów wybiera kapituła konkursowa, która pozwala nam spojrzeć szerzej na listę osób i wydarzeń, które należy wyróżnić w danym roku - mówiła Paulina Gumowska, redaktorka naczelna Rynku Zdrowia, magazynu i portalu przyznającego wyróżnienie.

Nagrody wręczane są w trzech kategoriach: menedżer rynku zdrowia, lekarz rynku zdrowia oraz wydarzenie rynku zdrowia.

Prof. Andrzej Matyja (II Katedra Chirurgii Ogólnej UJ CM, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w latach 2018-2022) oraz prof. Wojciech Szczeklik (kierownik Ośrodka Intensywnej Terapii i Medycyny Okołozabiegowej, a także członek Rady Ekspertów Naczelnej Izby Lekarskiej) otrzymali wyróżnienia w kategorii lekarz rynku zdrowia.

Członkowie kapituły konkursowej w uzasadnieniu nagrody dla prof. Andrzeja Matyi podkreślili, że jest on jednym z najbardziej zaangażowanych członków samorządu lekarskiego - od chwili jego reaktywowania. Dba o społeczny wizerunek polskich lekarzy. Doprowadził m.in. do zacieśnienia współpracy z Polonią medyczną i zagranicznymi izbami lekarskimi oraz umocnienia pozycji samorządu jako niezależnego i apolitycznego uczestnika dyskusji o tym, jaki powinien być system ochrony zdrowia w Polsce.

Prof. Wojciecha Szczeklika nagrodzono za popularyzację wiedzy medycznej i reagowanie na fake newsy. Jego holistyczna wiedza sprawia, że jest autorytetem dla pacjentów oraz autorem eksperckich opinii dla samorządu lekarskiego w zakresie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Laureatów wybrała kapituła składająca się z 26 osób: zwycięzców nagradzanych Portretami Polskiej Medycyny z poprzednich lat, przedstawicieli różnych sektorów ochrony zdrowia oraz przedstawicieli redakcji Rynku Zdrowia.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa