Nagroda Naukowa "Polityki" dla dr. Kamila Mamaka

Dr Kamil Mamak z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, który pracuje również na Uniwersytecie Helsińskim, został jednym z pięciu laureatów Nagród Naukowych "Polityki". Pozostali uhonorowani reprezentują Instytut Psychologii PAN, Śląski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski oraz Centrum Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytut Lotnictwa. Nagrody przyznano po raz 23.

"Grono naszych laureatów powiększyło się w ubiegłym miesiącu, gdy wyłoniliśmy piętnastkę finalistów i finalistek tegorocznej edycji. Teraz spośród nich wybraliśmy pięciu laureatów, do których trafiły stypendia Fundacji Tygodnika 'Polityka'. Doceniając wysiłki i wkład w rozwój polskiej (i nie tylko polskiej) nauki każdego z nich, wręczyliśmy im stypendia w wysokości 15 tys. zł. Nagrodą 'medialną' jest wywiad z każdym z laureatów na łamach naszego tygodnika. Pozostała dziesiątka finalistów otrzymała nagrody po 5 tys. zł" - poinformowała "Polityka".

Nagrody przyznawane są w 5 umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i nauki o życiu. Dr. Kamila Mamaka, asystenta w Katedrze Prawa Karnego Wydziału Prawa i Administracji UJ, nagrodzono w pierwszej z nich. Jego zainteresowania naukowe znajdują się na pograniczu prawa, filozofii, etyki oraz technologii. Próbuje bowiem odpowiedzieć na pytania o etyczny i filozoficzny wymiar technologii oraz o to, jak zorganizować prawo, aby jak najlepiej chronić ludzkie wartości. W swoich tekstach porusza również kwestie związane z rozwojem sztucznej inteligencji. W wydawnictwie Routledge ukazała się niedawno jego książka rozpoczynająca się od pytania "Czy można kopnąć robota?".

W pozostałych kategoriach nagrodzeni zostali: dr hab. Łukasz Okruszek z Instytutu Psychologii PAN (nauki społeczne), dr hab. n. med. Paweł Rajwa ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach (nauki o życiu), dr hab. Piotr Skowron z Uniwersytetu Warszawskiego (nauki ścisłe) oraz dr inż. Adam Okniński z Centrum Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz - Instytutu Lotnictwa (nauki techniczne).

W ramach Nagród Naukowych "Polityki" przyznano też nagrody finałowe. Jedną z nich otrzymał dr Michał Koza z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Więcej informacji o tegorocznych laureatach można przeczytać na stronie polityka.pl.

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa