Najlepsze koło naukowe w Polsce działa na Wydziale Lekarskim UJ CM

Członkowie SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM odebrali w auli Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie główną nagrodę w kategorii "Najlepsze Koło Naukowe Roku 2023" w 13. edycji ogólnopolskiego konkursu dla młodych naukowców StRuNa. Plebiscyt organizowany jest przez Fundację "Fundusz Pomocy Studentom", a patronuje mu Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Sama nazwa StRuNa oznacza Studencki Ruch Naukowy. Inicjatywa skierowana jest do studentów lub doktorantów polskich uczelni, którzy zespołowo realizowali projekty naukowe w ramach kół naukowych, redakcji mediów akademickich, stowarzyszeń akademickich, organów wykonawczych samorządu studentów lub doktorantów. W tej edycji brano pod uwagę przedsięwzięcia z okresu od 1 października 2022 roku do 30 września 2023 roku. Do konkursu nadesłano 207 zgłoszeń. W ubiegłą sobotę w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie ogłoszono laureatów.

Badania prowadzone przez członków SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM dotyczą głównie związków, które mogą stanowić nośnik dla innowacyjnych leków wykorzystywanych w przeciwnowotworowej terapii celowanej. Za prowadzone projekty studenci otrzymują liczne nagrody i wyróżnienia zarówno na konferencjach ogólnopolskich, takich jak np. Onko-forum czy Medyczne Targi Wiedzy, jak i międzynarodowych - BIO2023 - Different faces of biosciences. Poza działalnością naukową, koło podejmuje liczne inicjatywy promujące naukę. Jego opiekunem jest dr Małgorzata Lasota z Wydziału Lekarskiego UJ CM, która w 2023 otrzymała Laudację Studencką w kategorii Mentor Studenta przyznaną przez Samorząd Studentów UJ.

Ponadto podczas uroczystej gali członkowie SKN Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM otrzymali także wyróżnienie w kategorii StRuNa-MED 2023 za prowadzony projekt "Wykorzystanie nośnika supramolekularnego z inhibitorami w przeciwnowotworowej terapii celowanej", który pod kierunkiem dr Małgorzaty Lasoty studenci kierunku lekarskiego i biotechnologii realizowali we współpracy z Wydziałem Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ oraz Uniwersytet Karola w Pradze.

Podczas wielkiego finału główną Nagrodę StRuNa i wyróżnienie odebrali dr Małgorzata Lasota, Anna Misterka, Julia Rybak, Zuzanna Wadowska, Sebastian Kaszuba, Maksym Patena i Daniel Jankowski.

Członkowie nagrodzonego SKM Terapii Celowanej i Układów Supramolekularnych UJ CM
Dr hab. Adam Kanigowski z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Uznany urolog z najwyższym odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego