Uroczystości

W Collegium Novum odsłonięto tablicę pamięci profesora Józefa A. Gierowskiego

W Collegium Novum odsłonięto tablicę pamięci profesora Józefa A. Gierowskiego

24.11.2016
W 10. rocznicę śmierci prof. Józefa Andrzeja Gierowskiego w korytarzu rektorskim Collegium Novum odsłonięto tablicę, która ma przypominać tego wybitnego naukowca. Czwartkowa uroczystość zgromadziła władze rektorskie Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wydziału Historycznego, a także rodzinę, przyjaciół i współpracowników uhonorowanego. Inicjatorem uczczenia pamięci byłego rektora najstarszej polskiej uczelni w latach 1981-1987 był Instytut Historii.
więcej o W Collegium Novum odsłonięto tablicę pamięci profesora Józefa A. Gierowskiego
W Collegium Novum oddano hołd ofiarom akcji Sonderaktion Krakau

W Collegium Novum oddano hołd ofiarom akcji Sonderaktion Krakau

07.11.2016
W 77. rocznicę Sonderaktion Krakau - aresztowania przez hitlerowców 183 pracowników naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego i innych uczelni Krakowa, a następnie wywiezienia ich do obozów koncentracyjnych w Sachsenhausen i Dachau, gdzie kilkunastu z nich straciło życie - obchodzono Akademicki Dzień Pamięci. W uroczystości po raz drugi wzięły udział wszystkie uczelnie skupione w Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa.
więcej o W Collegium Novum oddano hołd ofiarom akcji Sonderaktion Krakau
Światowej sławy chemik doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

Światowej sławy chemik doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego

20.10.2016
Profesor Yukihiro Ozaki otrzymał w czwartek w auli Collegium Maius tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. - Nadanie tej godności jest wyrazem uznania naszego środowiska dla jego fundamentalnego wkładu w rozwój nauki w dziedzinie szeroko pojętej spektroskopii molekularnej. Stanowi także dowód podziwu dla profesora Yukihiro Ozakiego za jego miłość do Krakowa i Uniwersytetu Jagiellońskiego - mówił w laudacji prof. Marek Wójcik.
więcej o Światowej sławy chemik doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego
30 lat judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim

19.10.2016
W środę 19 października 2016 roku w siedzibie Instytutu Judaistyki UJ przy ulicy Józefa 19 odbyła się inauguracja obchodów 30-lecia studiów żydowskich na Uniwersytecie Jagiellońskim. Utworzony 1 września 1986 roku z inicjatywy ówczesnego rektora UJ prof. Józefa A. Gierowskiego Międzywydziałowy Zakład Historii i Kultury Żydów w Polsce był pierwszym ośrodkiem zajmującym się tą tematyką w kraju.
więcej o 30 lat judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim
Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma

Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma

14.10.2016
W ten sposób uczczono setną rocznicę słynnej matematycznej dyskusji, która odbyła się pewnego letniego wieczoru w 1916 roku u stóp Wawelu na krakowskich Plantach. Młody uczony, matematyk Hugo Steinhaus podczas spaceru usłyszał, że ktoś rozmawia o całce Lebesgue'a, pojęciu znanym wówczas jedynie specjalistom.
więcej o Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma