Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Studenci

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt mentoringowy

Projekt mentoringowy

Mentoring to jedna z najważniejszych dróg w rozwoju kariery. Relacja, której głównym celem jest odkrywanie i rozwijanie potencjału ucznia (mentee) polega m.in. na tym, że osoba mentorowana poprzez kontakt z mentorem może poznawać siebie. Elementami tej relacji mogą być również doradztwo, szkolenie, wszelka pomoc w rozwoju kariery zawodowej. Sekcja Karier zaprasza do skorzystania z programu mentoringowego przygotowanego dla studentów i absolwentów UJ.

Projekt mentoringowy przynosi wiele korzyści począwszy chociażby od szansy przezwyciężenia własnych obaw oraz ograniczeń, poprzez znalezienie pomysłu na swoją przyszłość zawodową a kończąc na możliwości zbudowania osobistego planu rozwoju i kariery.

Wiosną br. Sekcja Karier rozpoczęła realizację Projektu Mentoringowego w Uniwersytecie Jagiellońskim. Ponieważ Projekt ten został włączony do Programu Alumni UJ (program mający na celu budowanie i rozwijanie więzi Uniwersytetu z absolwentami oraz środowiskiem biznesowym), do udziału w roli mentorów zaprosiliśmy osoby będące absolwentami naszej Uczelni.

Celem głównym Projektu jest umożliwienie kontaktu studentom i absolwentom Uniwersytetu Jagiellońskiego z osobami, które mogą i chcą podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Chodzi  nie tylko o wiedzę teoretyczną związaną z rynkiem pracy, ale także praktyczne informacje i porady mogące we wszelaki sposób pomóc osobom wchodzącym dopiero na ten rynek. Spotkanie z mentorem, szkolenia, prace nad konkretnym projektem czy indywidualne konsultacje są nieocenionym doświadczeniem dla uczestników takiego przedsięwzięcia. Tym bardziej, jeśli pokrywają się dokładnie z planowaną ścieżką zawodową bądź ścieżką dalszego kształcenia zainteresowanego. Zwracamy się do naszych przyszłych mentorów z prośbą o wyznaczenie obszarów tematycznych, w których mogliby wspomagać uczestników. W ten sposób dopasowujemy poszczególne cykle zajęć mentorskich do zainteresowań i potrzeb zgłaszających się do programu osób.

Nie narzucamy formuły współpracy mentora z uczestnikiem programu. Przed rozpoczęciem projektu z każdym naszym mentorem odbywamy krótkie spotkanie (czasami również w formie połączenia np. za pomocą Skype’a) i ustalamy wszystkie szczegóły współpracy. Określamy zakres tematyczny oraz formę zajęć. Oprócz konsultacji indywidualnych, odbywa się także mentoring grupowy (niewielkie grupy  w czasie spotkań organizowanych w obiektach Uczelni czy online w postaci webinariów).  

Wiosną odbyły się cztery cykle mentoringowe:
Jak osiągnąć sukces i zostać liderem sprzedaży?; Korporacja bez tajemnic: wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz pracę w korporacji; Akademia Lidera Marketingu w branży HoReCa; Praktyczne aspekty przygotowania do zawodu prawnika

W semestrze zimowym studenci będą mieli okazję wziąć udział w następujących zajęciach:

  • Instytucje Unii Europejskiej – jak ubiegać się o staż i pracę?
  • Zaprojektuj swoją karierę – zostań Project Managerem
  • Assessement Center - co to jest i jak się do niego przygotować?
  • E-commerce. Jak prowadzić skuteczne działania handlowe w internecie?
  • Excel - podstawowe narzędzie pracy biurowej
  • Sztuka świadomej komunikacji
  • Media społecznościowe - czyli na Facebook'u świat social media zdecydowanie się nie kończy...
  • Kariera w Wielkiej Brytanii? To da się zrobić!
  • Życie jak w Madrycie - Kariera w Hiszpanii? Czemu nie?

W ramach Projektu zorganizowany zostanie również wykład Umowy w działalności gospodarczej – kompendium wiedzy.
Na stronie www.biurokarier.uj.edu.pl/absolwent/alumni-uj znajduje się pełny harmonogram zajęć wraz z informacjami o mentorach, terminach i miejscu spotkań. Nabór do poszczególnych cyklów mentoringowych trwa od 14 października 2016 r.

Tekst: Sekcja Karier UJ

Widok zawartości stron Widok zawartości stron