Prof. Stanisław Kistryn na spotkaniu przedstawicieli konferencji rektorów z krajów UE

W środę 9 września w siedzibie COST Association (European Cooperation in Science and Technology) w Brukseli odbyło się spotkanie przedstawicieli konferencji rektorów z Francji (CPU), Holandii (VSNU), Niemiec (HRK), Polski (KRASP) i Węgier (MRK) poświęcone analizie sytuacji rzadkich dyscyplin w nauce i edukacji. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Komisji Europejskiej oraz Europejskiego Zrzeszenia Uniwersytetów (EUA).

Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) reprezentowali: prorektor Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn, prorektor Uniwersytetu Warszawskiego ds. badań naukowych i współpracy prof. Alojzy Nowak, oraz prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu ds. nauki i współpracy międzynarodowej prof. Jacek Witkoś.

W czasie dyskusji plenarnych oraz w dedykowanych grupach roboczych omówiono problemy zdefiniowania rzadkich dyscyplin oraz sposobów ich zachowania i wspierania jako uniwersalnego dobra kultury europejskiej, a także wpływania na narodowe i unijne polityki skierowane na umożliwienie tych przedsięwzięć. Uczestnicy brukselskiego spotkania przedyskutowali różniej plany przyjęcia wspólnych metodologii badawczych.

Ważną kwestią jest powołanie i efektywna działalność narodowych obserwatoriów, które wezmą pod uwagę lokalną specyfikę w definiowaniu rzadkich dyscyplin oraz koordynacja działań z poziomu platformy europejskiej, której początkiem może być omawiane spotkanie.

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego