Niepokorna turecka pisarka gościem spotkania IS UJ

W swoich książkach i artykułach Aslı Erdoğan podejmuje m.in. takie tematy jak przemoc ze strony państwa, dyskryminacja i łamanie prawa człowieka

18 listopada 2015 r. w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej 12 odbyło się spotkaniez turecką pisarką i dziennikarką Aslı Erdoğan, zogranizowane przez Instytut Socjologii UJ.

Aslı Erdoğan pisała m.in. dla lewicowej gazety „RADİKAL" oraz „Özgür Gündem" - dwujęzycznej gazety kurdyjskiej, z którą współpracuje do dziś. W swoich książkach i artykułach podejmuje m.in. takie tematy jak przemoc ze strony państwa, dyskryminacja i łamanie prawa człowieka. Za swoją działalność była poddawana licznym represjom i szykanom, wskutek czego spędziła kilkanaście lat na emigracji. Jej twórczość została przetłumaczona na kilkanaście języków i stała się przedmiotem licznych artykułów, esejów i prac akademickich, a także doczekała się adaptacji teatralnych oraz jednej filmowej.

Spotkanie poprowadziła dr hab. Beata Kowalska z Instytutu Socjologii UJ. Odpowiadając na jej pytania, pisarka m.in. wyjaśniła dlaczego jej zdaniem „turecka rzeczywistość jest taka trudna do udźwignięcia," oraz dlaczego rok temu zdecydowała się chwilowo porzucić pióro pisarki by zorganizować „łańcuch pokoju" i wesprzeć miasto Kobane w Syrii. Rozwijając swoją wcześniejszą wypowiedź, że nadzieja rodzi się w najbiedniejszym i zapomnianym miejscu, wyraziła również swoje poglądy na temat rodzącego się w kurdyjskiej Rożawie systemu z oddolną demokracją. Tematami rozmowy były również m.in. współczesny patriotyzm, a także bardzo aktualny temat doświadczenia bycia uchodźcą, migrantem.

Stowarzyszenie Absolwentów UJ świętuje 60-lecie powstania

Do Instytutu Muzykologii UJ trafiła Kolekcja Leopolda Kozłowskiego