Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. Andrzej Zoll laureatem nagrody im. Józefa Dietla

Prof. Andrzej Zoll laureatem nagrody im. Józefa Dietla

Profesor Andrzej Zoll - wybitny prawnik, były prezes Trybunału Konstytucyjnego, przez całą karierę naukową związany z Uniwersytetem Jagiellońskim - otrzymał w piątek nagrodę im. Józefa Dietla. Jej fundatorem jest Korporacja Samorządowa im. J. Dietla, która od siedmiu lat wyróżnia osoby i instytucje działające na rzecz dobra ogólnego w Krakowie i Małopolsce.

 

Nagroda jest przyznawana osobom prowadzącym swoje działania na terenie województwa małopolskiego za wybitne osiągnięcia i pracę na rzecz społeczności lokalnej, samorządu terytorialnego i rozwoju regionalnego. W 2012 roku jej laureatem został były rektor UJ prof. Franciszek Ziejka.

Na uroczystość, która odbyła się w sali Fontany Pałacu Krzysztofory przybyli przedstawiciele władz miasta i regionu. Uniwersytet Jagielloński reprezentowała prorektor ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis. Sylwetkę, przebieg kariery i wyjątkowe zasługi prof. Andrzeja Zolla przytoczył w laudacji prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Jak przyznał, niezwykle trudno jest mówić o kimś, kogo wszyscy znają i wszystko wiedzą na jego temat.

- Profesor Andrzej Zoll nigdy nikomu nie odmawia i zawsze działa na rzecz nie tylko społeczności lokalnej, ale i szerzenia świadomości prawnej w społeczeństwie. Jest z resztą autorem grubo ponad trzystu prac naukowych. Co ciekawe, ma także olbrzymi talent literacki. Napisał cieszącą się wielką popularnością książkę Zollowie. Opowieść rodzinna, za którą w 2011 roku otrzymał nagrodę Krakowskiej Książki Miesiąca - mówił prof. Zbigniew Ćwiąkalski.

Laureat dziękując za przyznaną nagrodę zaznaczył, że obecnie jest właściwie poza krakowską społeczności. - Jestem obywatelem gminy Mogilany, której mieszkańcy, jak sami mówią, z góry patrzą na Kraków. Ja patrzę na to miasto z wielką miłością - powiedział prof. Andrzej Zoll. Dalszą część swojego wystąpienia poświęcił samorządowi terytorialnemu. Jego zdaniem tworzą go obywatele, mieszkańcy danego terytorium, a nie burmistrzowie czy prezydenci.

- Musimy budować społeczeństwo obywatelskie, które jest skupione na pewnych wartościach, zadaniach. Mniej powinno zajmować się polityką, intrygami i konfliktami. Józef Dietl był tą osobą, która w tym kierunku szła. On powinien być dla nas drogowskazem - powiedział prof. Andrzej Zoll.

Podczas uroczystości wręczono również dyplomy honorowe. Laureatem w kategorii przedsiębiorca został dr Jan Pamuła, prezes Zarządu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, a w kategorii organizacja pozarządowa Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku z Nowego Sącza.

Prof. Andrzej Zoll rozpoczął pracę naukową na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1964 roku. Jest autorem ponad 300 publikacji, głównie z zakresu prawa karnego, prawa konstytucyjnego i filozofii prawa. Oprócz pracy naukowej brał czynny udział w życiu publicznym. W 1989 roku był ekspertem prawnym "Solidarności" w obradach Okrągłego Stołu. Cztery lata później objął stanowisko prezesa Trybunału Konstytucyjnego, a w latach 2000-2006 pełnił funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich IV kadencji. Należy do współautorów polskiego kodeksu karnego z 1997 roku. Trzy lata temu przeszedł na emeryturę. Jego ostatni w karierze akademickiej wykład z prawa karnego na temat obrony koniecznej wysłuchało w Auditorium Maximum UJ ponad 1000 studentów.

"Czuję ogromną satysfakcję z wszystkich lat pracy i nie wiem, jak mam dziękować. Jednak przekazuję was w bardzo dobre ręce. Jest to chyba mój największy sukces, bo są to ręce moich uczniów" - tymi słowami długoletni kierownik Katedry Prawa Karnego UJ zakończył swoją mowę.

Polecamy również
Dr Przemysław Mróz otrzymał Nagrodę im. Franka Wilczka

Dr Przemysław Mróz otrzymał Nagrodę im. Franka Wilczka

Nico van Straalen uhonorowany doktoratem honoris causa UJ

Nico van Straalen uhonorowany doktoratem honoris causa UJ

Nagrody Laudacji Studenckich 2016 rozdane

Nagrody Laudacji Studenckich 2016 rozdane

„Recepta na wiersz"

„Recepta na wiersz"

Widok zawartości stron Widok zawartości stron