Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Dotknij kultury 2016: Uniwersytet na rzecz osób niepełnosprawnych

Dotknij kultury 2016: Uniwersytet na rzecz osób niepełnosprawnych

W piątek w Collegium Maius odbyła się jubileuszowa edycja wydarzenia „Dotknij kultury". Ideą tego niezwykłego spotkania wokół sztuki jest szerokie udostępnianie zabytków, historycznych pomieszczeń, cennych eksponatów wszystkim zainteresowanym, w tym osobom z różnorodnymi niepełnosprawnościami. Od 5 lat skupia ono wokół siebie społeczność akademicką Krakowa, pasjonatów kultury, admiratorów oryginalnych przedmiotów i nastrojowej muzyki.

- Ta inicjatywa doskonale wpisuje się w cykl różnego rodzaju imprez organizowanych przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Cieszę się, że z każdą edycją wzrasta liczba przygotowanych adaptacji. W ten sposób nasze muzeum otwiera się dla osób z niepełnosprawnościami. Dzięki temu wszystkie zgromadzone u nas skarby będą dostępne także dla nich. "Dotknij kultury" nie ogranicza się jedynie do społeczności uniwersyteckiej. Adresowane jest do wszystkich krakowian, dlatego wyrażam nadzieję, że w przyszłości miasto zwiększy swoje zaangażowanie przy organizacji tego wydarzenia - mówi dyrektor Muzeum UJ prof. Krzysztof Stopka.

Orędownikiem corocznych spotkań wokół sztuki w Collegium Maius jest prof. Andrzej Mania, prorektor ds. dydaktyki. Przypomina, że Uniwersytet Jagielloński, wspólnie z innymi krakowskimi uczelniami, działał w tej sferze już znacznie wcześniej.

- To wydarzenie ma nie tylko wartość symboliczną, ale i praktyczną. Wszyscy powinni mieć możliwość jednakowego kontaktu ze sztuką. Idea "Dotknij kultury" od początku była nastawiona, by otworzyć tę sztukę dla wszystkich i te bariery zlikwidować. Jestem pełen uznania dla wysiłku, jaki włożyli organizatorzy. To pokazuje, że Uniwersytet Jagielloński staje się otwarty - podkreśla.

Jak co roku program, przygotowany przez Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ, Dział Promocji i Informacji UJ i Muzeum UJ, obfitował w wiele interesujących propozycji. Uczestnicy wysłuchali pasjonującego wykładu o średniowiecznych pielgrzymkach w Europie, który wygłosił dr Wiktor Szymborski z Zakładu Historii Kultury i Edukacji Historycznej UJ. Zainteresowani też mogli podziwiać pięknie zdobiony hiszpański sekretarzyk Vargueño z dekoracyjnymi okuciami żelaznymi i szufladkami zdobionymi kością słoniową ze zbiorów Muzeum UJ, poznać historię obrazu "Św. Jan na wyspie Patmos", zobaczyć i ocenić prace studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Z kolei przy krużgankach Collegium Maius rozstawiono stoiska z z przedstawieniami najważniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie wraz z ich dotykowych adaptacji dla osób niewidomych w grafice dotykowej uzupełnionej o precyzyjne opisy w formie dostępnej. Na dziedzińcu odbył się również pokaz walk i strojów przygotowanych przez Bractwo Rycerskie.

Na zakończenie piątkowej imprezy wystąpiła Lora Szafran z programem artystycznym Sekrety życia według Leonarda Cohena. Artystce towarzyszyli Miłosz Wośko (fortepian, instrumenty klawiszowe, akordeon), Mariusz "Fazi" Mielczarek (saksofon), Piotr Aleksandrowicz (gitary), Dariusz Szymańczak (bas) i Sebastian Frankiewicz (perkusja).

Polecamy również
Ekspozycja dotycząca Sonderaktion Krakau na wystawie w MOCAK-u
Otwarcie wystawy manuskryptów muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej
Włochy w obiektywie socjologa
Rękopisy wierszy Wisławy Szymborskiej na wystawie w Bibliotece Jagiellońskiej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj