Na Plantach odsłonięto ławeczkę Stefana Banacha i Ottona Nikodyma

W ten sposób uczczono setną rocznicę słynnej matematycznej dyskusji, która odbyła się pewnego letniego wieczoru w 1916 roku u stóp Wawelu na krakowskich Plantach. Młody uczony, matematyk Hugo Steinhaus podczas spaceru usłyszał, że ktoś rozmawia o całce Lebesgue'a, pojęciu znanym wówczas jedynie specjalistom.

Dyskutantami okazali się Stefan Banach, matematyk-samouk i Otton Nikodym, nauczyciel matematyki w IV gimnazjum w Krakowie. Zaintrygowany Steinhaus podszedł do rozmawiających młodych ludzi, włączył się do rozmowy i opowiedział im o problemie, nad którym od dłuższego czasu pracował. Ku jego wielkiemu zdziwieniu kilka dni później Stefan Banach przyniósł mu gotowe rozwiązanie. Hugo Steinhaus mawiał, że jego największym odkryciem było odkrycie Stefana Banacha, który stał się później jednym z najsłynniejszych matematyków XX  stulecia, najważniejszą postacią lwowskiej szkoły matematycznej i współtwórcą analizy funkcjonalnej.

14 października 2016 roku w okolicy miejsca, gdzie prawdopodobnie owo wiekopomne spotkanie miało miejsce odsłonięta została przypominająca to wydarzenie ławka z figurami Stefana Banacha i Ottona Nikodyma. Przecięcia wstęgi dokonał prorektor UJ prof. Stanisław Kistryn, członkowie rodziny prof. Banacha - prof. Monika Waksmundzka-Hajnos i John Greczek oraz prezes firmy ASTOR (fundator ławki) Stefan Życzkowski.

- Ta ławeczka symbolizuje obecność nauki w naszym życiu. Nie tylko matematyki, choć rzeczywiście jest to królowa nauk. Matematyka jest językiem wszystkich nauk, uczy nas jak należy myśleć, jak należy rozumować, stanowi zręby każdej z nauk - mówił prof. Kistryn. Dodał, że upamiętnienie wydarzenia historycznego, do którego doszło w tym miejscu, poprzez miejsce, gdzie można przysiąść, może skłonić studentów do oderwania się od codziennych spraw i namysłu nad zagadnieniami naukowymi, które przyniosą w przyszłości wiekopomne odkrycia, a turystów  do zainteresowania się postaciami naukowców i szerzej - nauką w ogólności.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej prof. Kazimierza Kostaneckiego

Uczczono rocznicę wznowienia działalności UJ po II wojnie światowej