Ambasador Kanady z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

28 stycznia 2016 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedził ambasador Kanady w Rzeczypospolitej Polskiej Stephen de Boer. Dyplomatę przyjęli w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak oraz prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn.

Spośród licznych tematów poruszonych w trakcie spotkania szczególnie dużo uwagi poświęcono stosunkom polsko-kanadyjskim, w tym współpracy w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego, zarówno na szczeblu wymiany studenckiej, jak i kontaktów między pracownikami naukowymi. W kontekście Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpraca ta przejawia się m.in. w obecności licznych studentów kanadyjskich wśród słuchaczy Szkoły Medycznej dla Obcokrajowców UJ CM.

Poruszono również temat roli i sytuacji mniejszości polskiej w Kanadzie oraz postrzegania Polaków przez Kanadyjczyków. Jak zwrócił uwagę ambasador, „Kanadyjczycy są pod dużym wrażeniem Polski, jako kraju, który osiągnął sukces, pomimo bardzo trudnej historii i wielu przeciwności dziejowych." Rozmawiano także o kanadyjskich doświadczeniach społeczeństwa międzykulturowego oraz o tym, czy i w jaki sposób Europa może skorzystać z tych doświadczeń.

Uczestnicy spotkania zapowiedzieli intensyfikację kontaktów pomiędzy Uniwersytetem Jagiellońskim a stroną kanadyjską w celu dalszego rozwoju współpracy akademickiej. Po spotkaniu ambasador udał się do Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych, gdzie wygłosił wykład pt. „Canada as a Post-National State".

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim