Ambasador Japonii z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim

21 marca 2016 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim gościł ambasador Japonii w Polsce Shigeo Matsutomi. Dyplomacie towarzyszyły jego małżonka Kaori Matsutomi oraz radczyni ambasady Megumi Osugi.

Wizyta rozpoczęła się od zwiedzania Collegium Maius. Następnie przedstawicieli ambasady przyjął w Collegium Novum rektor UJ prof. Wojciech Nowak. W trakcie spotkania, w którym uczestniczył również kierownik Zakładu Japonistyki i Sinologii UJ prof. Romuald Huszcza, omówiono m.in. kwestie dotyczące systemu szkolnictwa wyższego w obu krajach, rosnącym zainteresowaniu Japonią w Polsce oraz studiach międzynarodowych na UJ. Rozmawiano również o roli innowacyjności we współczesnym szkolnictwie wyższym i sposobach jej rozwijania.

Shigeo Matsutomi (ur. 1955) rozpoczął pracę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Japonii w 1978 r. Od tego czasu piastował liczne funkcje w ministerstwie oraz w ambasadach swojego kraju w różnych krajach świata: w Pakistanie, Stanach Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Turcji, Izraelu. Stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego w Rzeczypospolitej Polskiej objął w styczniu 2016 r.

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim