Uniwersytet Jagielloński gościł ambasador Filipin

30 marca 2016 r. Uniwersytet Jagielloński odwiedziła ambasador Republiki Filipin w Polsce Patricia Ann V. Paez, której towarzyszyły attache ambasady Evelyn Vega oraz sekretarz ambasady pani Imelda de Joya.

Delegację przyjął w Collegium Novum rektor UJ, prof. Wojciech Nowak. W spotkaniu wzięli również udział dziekan Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych prof. Bogdan Szlachta oraz kierownik Katedry Azji Wschodniej i Południowej prof. Adam Jelonek.

W trakcie spotkania omówiono perspektywy wzajemnej współpracy akademickiej, ze szczególnym naciskiem na intensyfikację wymiany studenckiej. Rozmawiano również m.in. o kontaktach dyplomatycznych pomiędzy Polską i Filipinami, a także o historii obu krajów i ich szkolnictwa wyższego.

Kolejnym punktem wizyty był wykład ambasador Filipin w Polsce, wygłoszony w siedzibie Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, zatytułowany An Overview of the Philippines and its Perspectives and Official Position on the Issue of Competing Claims in the South China Sea. Swoje wystąpienie ambasador rozpoczęła od krótkiej charakterystyki Filipin, poczynając od położenia geograficznego, poprzez błyskawiczny rys historyczny, po współczesną sytuację gospodarczo-społeczną oraz naturalne piękno filipińskiej przyrody. Posługując się danymi statystycznymi mówczyni przedstawiła Filipiny jako kraj ludzi młodych, a Filipińczyków jako najbardziej przyjacielski naród Azji. Po zarysowym wprowadzeniu słuchaczy w tematykę filipińską, Patricia Ann V. Paez przedstawiła szczegółowo fakty dotyczące kwestii sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim, toczącego się między Chinami a Filipinami. Stwierdziła, że Filipiny uzasadniają roszczenia do atolu zapisami „Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza" z 1982 roku, zgodnie z którą państwa mogą mieć 200-milową wyłączną strefę ekonomiczną. Scarborough zaś znajduje się 124 mile morskie (230 kilometrów) na zachód od północnofilipińskiej wyspy Luzon. W dalszej części wykładu, ambasador przywołała, obok regulacji prawa morskiego, również argumenty historyczne. Prezentując działania strony filipińskiej, mówczyni podkreśliła, że jej kraj dąży do pokojowego rozwiązania konfliktu, dlatego też ucieka się do opinii arbitrażu międzynarodowego, niemniej jednak nie może milczeć w obliczu dziejącej się jawnej niesprawiedliwości, jaką jest w opinii Filipińczyków zawłaszczanie przez Chiny Ławicy Scarborough i Wysp Spratly.

Wykład Patricii Ann V. Paez odbył się w ramach czwartej edycji cyklu Jagiellońskie Spotkania Dyplomatyczne/Jagiellonian Diplomatic Encounters, organizowanego przez Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ pod patronatem Rektora UJ.

Relacja z wykładu: dr hab. Renata Czekalska, Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ

Uniwersytet Jagielloński gościł ambasadora Islandii

Ambasador Niemiec z wizytą na Uniwersytecie Jagiellońskim