Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

maj 2024

20240517
Poprzedni tydzień
Następny tydzień

Emigracja polska do Francji i Polacy we Francji w XIX i XX wieku

Data: 17.05.2024 - 18.05.2024
Miejsce: Collegium Novum, ul. Gołębia 24; Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13
Organizator: Sekcja Historii XIX wieku KNHS UJ
Kontakt: xix.wiek.knhs.uj@wp.pl
Witryna internetowa wydarzenia: //fb.me/e/h0DtZ9rD7
Emigracja polska do Francji i Polacy we Francji w XIX i XX wieku

Sekcja Historii XIX wieku Koła Naukowego Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza do udziału w I Sympozjum Naukowym Historyków XIX wieku "Emigracja polska do Francji i Polacy we Francji w XIX i XX wieku". Konferencja odbędzie się w historycznych murach Collegium Novum i Collegium Witkowskiego.

 

W 1831 roku Polacy śpiewali "W tęczę Franków Orzeł Biały, patrząc lot swój w niebo wzbił". Nie był to pierwszy ani ostatni raz kiedy polski orzeł patrzył na Francję z prośbą o pomoc, nadzieją, podziwem, wdzięcznością. Jeszcze w czasach przedrozbiorowych Polacy wybierali Francję jako kraj, z którym starano się utrzymywać pozytywne relacje, w zamian oczekując pomocy w ciężkich chwilach. Nie inaczej było w sytuacjach, gdy trzeba było opuścić swój kraj, kiedy spadały na niego represje lub sytuacja finansowa zmuszała do porzucenia ojczyzny. Francja była jednym z najbardziej popularnym kierunków emigracji Polaków w XIX i XX wieku. Wyjeżdżali tam politycy, robotnicy, chłopi, wojskowi. Borykali się przy tym z wieloma problemami życia codziennego, wspierali się nawzajem w niedoli, tworzyli własne organizacje, wojska, pisali książki, malowali obrazy, komponowali muzykę, uczestniczyli w życiu towarzyskim, wojskowym i politycznym Francji.

Biorąc pod uwagę rolę jako odegrała Francja w historii Polski w XIX i XX wieku, pomoc jakiej udzielała Polakom na emigracji oraz w celu przypomnienia polskiej emigracji do Francji i roli jaką odegrali w historii Francji, spotkamy się, aby pochylić się nad dziejami polskiej emigracji do Francji i Polaków we Francji.

Zakres tematyczny jest niezwykle obfity i dotyczy wielu sfer. Do udziału w konferencji organizatorzy zachęcają przedstawicieli różnych dziedzin nauki interesujących się kwestiami historii, myśli politycznej, historii sztuki i namawiają do pochylenia się nad następującymi problemami:

  • przyczyny emigracji Polaków do Francji,
  • drogi Polaków do Francji,
  • Polacy w sferach politycznej, towarzyskiej, gospodarczej i militarnej Francji,
  • stosunek Francuzów do Polaków,
  • wsparcie Francuzów i Francji dla polskich emigrantów,
  • stosunek Polaków do Francji i Francuzów,
  • życie codzienne Polaków na emigracji we Francji,
  • twórczość polskich artystów na emigracji we Francji,
  • myśl polityczna Polaków na emigracji we Francji,
  • organizacje polskie we Francji,
  • wsparcie emigrantów dla Polaków na ziemiach polskich,
  • kultywowanie polskości wśród emigrantów i ich potomków,
  • zmiany orientacji narodowościowej Polaków,
  • powroty z emigracji na ziemie polskie.

Wyżej wymienione zagadnienia stanowią jedynie sugestie. Organizatorzy są otwarci na idee i rozważą każdą propozycję związaną z problematyką konferencji.

Zainteresowanych wzięciem udziału w konferencji prosimy o przesyłanie abstraktów w formie pdf/doc/docx na adres e-mail xix.wiek.knhs.uj@wp.pl do 31 marca 2024 roku. Prosimy uwzględnić w treści zgłoszenia następujące informacje:

  • imię i nazwisko,
  • afiliację,
  • tytuł referatu,
  • abstrakt (do 1000 znaków ze spacjami + bibliografia - min. 7 pozycji + 1 źródło),
  • cele i pytania badawcze,

dane kontaktowe (adres email oraz numer telefonu).

W temacie wiadomości e-mail prosimy wpisać: Konferencja emigracja - zgłoszenie. Czas wystąpienia: 20 minut + panel dyskusyjny. Opłata konferencyjna będzie wynosić 120 zł ze względu na międzynarodowy charakter konferencji. W przypadku braku zainteresowania uczestników spoza Polski opłata zostanie zredukowana do 100 zł.

Osoby spoza Polski mogą wziąć czynny udział w konferencji zdalnie, za pomocą platformy Microsoft Teams. Uczestnicy z Polski zobowiązani są pojawić się stacjonarnie.

Lista osób zakwalifikowanych do wzięcia udziału w konferencji zostanie przedstawiona 12 kwietnia 2024 r. Uczestnicy otrzymają wtedy wiadomość e-mail z programem konferencji oraz innymi informacjami.

Organizatorzy uczestnikom konferencji zapewniają darmowy obiad oraz pakiet konferencyjny wraz z książką. W przypadku zainteresowania możliwa jest publikacja pokonferencyjna.

Zgłoszenie na konferencję jest równoznaczne ze zgodą na publikację, rozpowszechnianie danych osobowych i wizerunku na materiałach promocyjnych oraz w mediach społecznościowych.

- Poza uczestnictwem czynnym gorąco zachęcamy również do uczestnictwa biernego. Jesteśmy przekonani, że czas poświęcony wysłuchaniu wystąpień na naszej konferencji nie będzie czasem zmarnowanym. W przerwach między panelami będzie czas na chwilę swobodnej dyskusji oraz wymianę poglądów - zapewniają organizatorzy.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron