Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kalendarz

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

20230313

Wystawa "Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin"

Data: 13.03.2023 - 30.06.2023
Miejsce: Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ, ul. prof. Stanisława Łojasiewicza 11
Wystawa "Jubileusz Mikołaja Kopernika w 550. rocznicę urodzin"

Wystawa stworzona została przez Polsko-Kanadyjskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów w Windsor. Pomysłodawcą wystawy jest jego prezes - Jerzy Barycki, działacz społeczny, dokumentalista oraz promotor Polski w Kanadzie i Kanady w Polsce. Wystawy, których był inicjatorem pokazywane były w różnych miastach Kanady oraz kilkukrotnie w Parlamencie Ontaryjskim (Toronto) i Federalnym (Ottawa).

Otwarcie wystawy nastąpi 13 marca o godz. 14.00.

Ekspozycja jest hołdem Polonii kanadyjskiej dla Mikołaja Kopernika z okazji przypadającej w 2023 roku 550. rocznicy urodzin (19 lutego 1473 roku) oraz 480. rocznicy jego śmierci (prawdopodobnie 21 maja 1543 roku).

Wystawa ma na celu przybliżenie podstawowych faktów związanych z postacią wielkiego naukowca. Biografia Kopernika jest bowiem powszechnie znana w Polsce, natomiast słabo ugruntowana poza nią. Stąd zrodził się pomysł stworzenia wystawy dla odbiorców z Kanady, by tam promować postać polskiego uczonego, który miał zasadniczy wpływ na zrozumienie wszechświata.

Inauguracja polskiej wersji wystawy o Koperniku odbyła się 21 lutego w Senacie RP w Warszawie. Następnie pokazywana była na Politechnice Warszawskiej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron