Wręczenie odznaczeń państwowych i Medali KEN pracownikom UJ

20 kwietnia w Auditorium Maximum UJ odbyło się posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego, podczas którego pracownikom UJ wręczone zostały odznaczenia państwowe i Medale Komisji Edukacji Narodowej. Uhonorowane zostały osoby, które ze względu na pandemię wirusa SARS CoV-2 nie mogły odebrać przyznanych odznaczeń w 2020 roku.

Uroczyste posiedzenie prowadził prof. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej i finansowej. Aktów dekoracji odznaczeniami państwowymi dokonywał wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz. Medale i nagrody wręczał rektor UJ prof. Jacek Popiel.

Na podstawie postanowień Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Złotymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali:

• dr hab. Celina Juda z Wydziału Filologicznego
  • prof. dr hab. Maciej Pawłowski z Wydziału Farmaceutycznego
  • prof. dr hab. Eugenia Prokop-Janiec z Wydziału Polonistyki
  • prof. dr hab. Gabriela Matuszek-Stec z Wydziału Polonistyki
  • dr hab. Wojciech Górecki, prof. UJ z Wydziału Lekarskiego

Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali:

• dr hab. Jerzy Franczak, prof. UJ z Wydziału Polonistyki
  • prof. dr hab. Agnieszka Ziołowicz z Wydziału Polonistyki
  • dr hab. Jarosław Fazan, prof. UJ z Wydziału Polonistyki
  • prof. dr hab. Bogusław Nierenberg z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej
  • dr hab. Katarzyna Barańska, prof. UJ z Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej
  • mgr Tadeusz JodłowskI z Wydziału Polonistyki
  • dr hab. Wiesław Stefańczyk, prof. UJ z Wydziału Polonistyki
  • mgr Magdalena Szelc-Mays z Wydziału Polonistyki

Brązowymi Krzyżami Zasługi odznaczeni zostali:

• dr Bartosz Pomierny z Wydziału Farmaceutycznego
  • dr hab. Andrzej Porębski, prof. UJ z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych
  • prof. dr hab. Jan Tkaczyński z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych

323 pracowników naszej uczelni uhonorowano odznaczeniami państwowymi przyznanymi za wybitne, twórcze osiągnięcia  naukowe, medyczne, dydaktyczno-wychowawcze i organizacyjne oraz pracę zawodową.

Ponadto sześćdziesięciu pięciu nauczycielom akademickim przyznany został Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz kształcenia młodej kadry naukowej.

W trakcie uroczystego posiedzenia Senatu UJ pogratulowano także Laureatom Nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2020, które otrzymali:

• dr hab. Piotr Łukasik z Wydziału Biologii – za wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego;

oraz w kategorii za wyróżnione rozprawy doktorskie:

• dr Adrian Chrobak z Wydziału Lekarskiego
  • dr Joanna Luc z Wydziału Filozoficznego
  • dr Anna Szczepanek z Wydziału Matematyki i Informatyki

Wręczone zostały także indywidualne Nagrody „Pro Arte Docendi” za 2020 rok, które przyznawane są nauczycielom akademickim z UJ za wysoką jakość pracy dydaktycznej, szczególnie mistrzostwo w sztuce przekazywania wiedzy. Decyzją Kapituła Nagrody otrzymali je:

• dr hab. Małgorzata Bogunia-Borowska, prof. UJ z Wydziału Filozoficznego
  • prof. dr hab. Lucjan Chmielarz z Wydziału Chemii
  • prof. dr hab. Piotr Tworzewski z Wydziału Matematyki i Informatyki

Z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej za wkład w popularyzację wiedzy w środowiskach szkolnych, rozbudzanie aspiracji edukacyjnych młodzieży i dorosłych, za autorstwo podręczników metodycznych o dużym znaczeniu oraz za innowacyjność w zakresie pomocy naukowych Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego przyznaje Nagrodę im. Hugona Kołłataja. W 2020 roku Nagrodę otrzymał zespół pracowników z Wydziału Chemii UJ:

• dr Karol Dudek-Różycki
  • dr Michał Płotek

Za wybitne osiągnięcia w sporcie w roku akademickim 2019/2020 Kapituła, obradująca pod przewodnictwem prof. Józefa Lipca, przyznała drugą Nagrodę imienia Henryka Jordana Weronice Bieli, która osiągnęła znakomite wyniki w snowboardzie alpejskim.

660 lat temu narodził się Uniwersytet Jagielloński – najstarsza uczelnia w Polsce

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ