Projekt "Zbudowanie zintegrowanego systemu pozyskiwania i dystrybucji energii powstałej ze źródeł odnawialnych na terenie III Kampusu UJ - etap I", współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego MRPO 2007-2013, Działanie 7.2 Poprawa jakości powietrza i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Całkowity koszt projektu wynosi 12 425 011,16 zł w tym wysokość dofinansowania 10 171 050,14 zł.

Głównymi przesłankami, które wpłynęły na podjęcie decyzji o realizacji przedsięwzięcia była przeprowadzona przez Uniwersytet Jagielloński analiza potrzeb i możliwości mająca na celu przedstawienie potencjalnych sposobów wykorzystania energii odnawialnej obiektów Uniwersytetu. Wykazała ona, iż najkorzystniejszym rozwiązaniem w tym zakresie będzie instalacja systemu fotowoltaicznego umożliwiająca konwersję energii słonecznej na energię elektryczną, kolektorów słonecznych zapewniających pozyskiwanie energii cieplnej oraz modernizacja dotychczasowego i zakup nowego oświetlenia energooszczędnego typu LED.

Szczegółowy zakres rzeczowy projektu obejmował:

• Opracowanie projektu wymiany, zakup i montaż oświetlenia zewnętrznego wokół istniejących budynków na terenie III Kampusu UJ (Instytut Zoologii, Wydział Zaradzania i Komunikacji Społecznej, Wydział Matematyki I informatyki).
  • Opracowanie projektu i dokumentacji dla instalacji baterii ogniw fotowoltaicznych i solarnych na dachach i elewacjach wybranych budynków na terenie III Kampusu UJ w tym zakup i montaż: baterii ogniw fotowoltaicznych na dachach i elewacjach budynku Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej, Wydziału Matematyki i informatyki oraz Centrum Badań Przyrodniczych oraz instalacji solarnej do ciepłej wody użytkowej z układem sterowania w budynku Centrum Badań Przyrodniczych.
  • Opracowanie projektu, zakup i montaż oświetlenia wewnętrznego typu LED w budynku Zespołu Dydaktyczno-Bibliotecznego i Wejścia Głównego Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ.

Projekt umożliwi wytwarzanie energii elektrycznej oraz energii cieplnej pozyskiwanej z energii słonecznej, która będzie w całości wykorzystywana na potrzeby własne Uniwersytetu.

Zastosowanie rozwiązań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej oraz modernizacji oświetlenia, przyniesie korzyści materialne jak i środowiskowe: oszczędność środków finansowych oraz zmniejszenie emisji zanieczyszczeń w tym uciążliwego dwutlenku węgla do atmosfery. Realizowana inwestycja jest pierwszym bazowym etapem w ramach podejmowanych przez Uniwersytet działań na rzecz zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym ogółem i ochrony środowiska naturalnego.

Odbiorcami projektu będą również studenci oraz kadra naukowa Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy będą mogli prowadzić obserwacje oraz badania w zakresie efektywności wykorzystania energii odnawialnych.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association