Przy szpitalu w Prokocimiu otwarto Dom Ronalda McDonalda

W Krakowie powstał pierwszy w Polsce Dom Ronalda McDonalda. Hotel wybudowano z myślą o rodzicach i opiekunach pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Nowoczesny obiekt zapewni im komfort i bliskość podczas hospitalizacji dziecka. Pobyt w nim będzie bezpłatny.

Uruchomienie Domu Ronalda McDonalda to efekt bliskiej współpracy Fundacji Ronalda McDonalda z Uniwersyteckim Szpitalem Dziecięcym oraz Uniwersytetem Jagiellońskim Collegium Medicum. W uroczystym otwarciu obiektu, które odbyło się 14 października, udział wzięli m.in. prorektor ds. Collegium Medicum prof. Piotr Laidler, prorektor ds. rozwoju prof. Maria-Jolanta Flis, oraz dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Tomasz Grodzicki.

- Otwarcie pierwszego w Polsce Domu Ronalda McDonalda to ogromny sukces fundacji i wszystkich jej przyjaciół. To dla nas szczególnie ważne, by rodzicom w naszym domu towarzyszyło poczucie bezpieczeństwa i spokój. Dom pozwoli bliskim małych pacjentów w pełni skoncentrować swoje wysiłki na wspieraniu dziecka w trudnej walce z chorobą - mówi prezes Fundacji Ronalda McDonalda prof. Adam Jelonek.

W dwukondygnacyjnym budynku, liczącym blisko 1400 m kw. powierzchni, znajduje się 20 komfortowych apartamentów z łazienkami oraz ogólnodostępna kuchnia, jadalnia, przestronny salon wypoczynkowy i pokój zabaw dla dzieci. Komunikację między piętrami usprawni nowoczesna winda.

W hotelu zastosowano wiele nowatorskich rozwiązań. Znaczną część energii elektrycznej zapewnią zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne. Budynek spełnia też ponadstandardowe parametry termiczne. Dodatkowo technologiczną wartość obiektu uzupełniają rozbudowany system rekuperatorów ciepła, pompy ciepła i energooszczędne urządzenia.

Wartą 7,5 mln zł inwestycję sfinansowano w całości ze środków pochodzących ze zbiórki publicznej oraz różnego rodzaju akcji charytatywnych. Krakowski dom jest jednym z 352 działających obecnie na całym świecie hoteli Fundacji Ronalda McDonalda.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association