UJ uczestniczy w pracach nad kinetycznym działem elektromagnetycznym

2 grudnia br. prorektor UJ ds. badań naukowych i funduszy strukturalnych prof. Stanisław Kistryn reprezentował Uniwersytet Jagielloński na uroczystości podpisania listu intencyjnego inicjującego działania w celu opracowania w Polsce kinetycznego działa elektromagnetycznego (K-DELM) zorganizowanej w siedzibie Wojskowej Akademii Technicznej (WAT) w Warszawie.

Idea utworzenia działa elektromagnetycznego (K-DELM) powstaje w ramach programu Systemy magazynowania i przetwarzania wysokich energii pod kątem praktycznego wykorzystania w gospodarce narodowej oraz w obszarze obronności i bezpieczeństwa państwa – K-DELM. Witając przybyłych przedstawicieli szkół wyższych, przemysłu i wojska rektor-komendant WAT gen. dyw. prof. Zygmunt Mierczyk podkreślał, że idea opracowania pierwszego w Polsce kinetycznego działa elektromagnetycznego nie jest nowa, ale dopiero teraz powstały warunki do konsolidacji wojska i nauki wokół tego tematu. - Razem możemy zrobić wiele w tej sprawie - mówił rektor WAT.

Podpisany list intencyjny skupia dotychczas prowadzone działania w tym zakresie w różnych ośrodkach badawczych i przemysłowych. Dokument sygnowało 18 krajowych instytucji naukowych i zakładów przemysłu obronnego: Wojskowa Akademia Techniczna, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Śląska, Akademia Górniczo-Hutnicza, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Instytut Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, Instytut Metalurgii Żelaza, Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Magneto Sp. z o.o., DACPOL Sp. z o.o., MESKO SA, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, PIT-RADWAR SA, Polska Grupa Zbrojeniowa SA.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association