Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Synchrotron SOLARIS wśród elity środkowoeuropejskich urządzeń badawczych

Synchrotron SOLARIS wśród elity środkowoeuropejskich urządzeń badawczych

Po długich staraniach Polska stała się pełnoprawnym członkiem CERIC-ERIC: konsorcjum skupiającego wyspecjalizowane laboratoria z czołowych ośrodków badawczych z Europy Środkowej. W tym elitarnym gronie nasz kraj będzie reprezentować znajdujące się w Krakowie Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

 

Konsorcjum CERIC działa pod auspicjami Komisji Europejskiej. Pełnoprawnymi członkami organizacji były dotychczas Austria, Czechy, Włochy, Rumunia, Serbia i Słowenia. Status obserwatorów posiadają Chorwacja i Węgry. Każdy kraj członkowski udostępnia na potrzeby konsorcjum jedno urządzenie badawcze. Musi to być infrastruktura, w której przeprowadza się badania technikami wykorzystującymi fotony, elektrony, neutrony lub jony, czyli służąca takim dziedzinom nauki jak inżynieria materiałowa czy nanotechnologia. Wszystkie wytypowane laboratoria i ośrodki badawcze są sprawdzane i oceniane przez międzynarodowy, niezależny zespół ekspertów. Naukowcy mogą korzystać z infrastruktury CERIC-ERIC bezpłatnie. Wnioski o przydzielenie czasu badawczego składane są w jednym miejscu, a ich selekcja odbywa się na zasadach konkursowych.

Starania Polski o uzyskanie statusu pełnoprawnego członka CERIC-ERIC trwały kilka lat. Formalny wniosek o przyjęcie do konsorcjum Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wystosowało w styczniu br. Członkostwo Polski stało się faktem po zaaprobowaniu 29 lutego aplikacji przez Zgromadzenie Ogólne CERIC-ERIC. Decyzją polskiego rządu w elitarnym gronie urządzeń badawczych znalazł się synchrotron uruchamiany w Narodowym Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.

- To przełomowe wydarzenie dla wybudowanego niedawno ośrodka badań. Dzięki finansowemu wsparciu rządu, wynikającemu z członkostwa Polski w CERIC-ERIC, polski synchrotron będzie miał zapewnione finansowanie kosztów funkcjonowania. Misją SOLARIS jest umożliwienie grupom badawczym dostępu do źródła promieniowania synchrotronowego wyposażonego w najbardziej zaawansowaną infrastrukturę pomiarową i prowadzenia unikalnych badań w wielu obszarach. Oferta skierowana jest do całego środowiska naukowego nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Przystąpienie Polski do CERIC-ERIC otwiera nowe możliwości współpracy w rejonie Europy Środkowej zarówno w prowadzeniu badań jak i w pozyskiwaniu środków bezpośrednio z Unii Europejskiej na dalszy rozwój ośrodka - mówi prof. Marek Stankiewicz, dyrektor Centrum SOLARIS.

CERIC-ERIC wprowadza nowy mechanizm w obszarze międzynarodowego upowszechnienia potencjału infrastruktury naukowej, polegający na udostępnieniu czasu badawczego współpartnerom konsorcjum. Udostępniając synchrotron innym krajom członkowskim, polscy naukowcy uzyskują dostęp do unikalnych i często niedostępnych w Polsce urządzeń badawczych, które oddają do dyspozycji pozostali partnerzy.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS działa przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajdujący się w nim synchrotron to pierwsze i jedyne tego typu urządzenie badawcze w Europie Środkowo-Wschodniej. Synchrotrony to źródła wyjątkowego światła, dzięki któremu naukowcy na całym świecie od lat dokonują przełomowych odkryć w wielu dziedzinach nauki, począwszy od fizyki, chemii i medycyny po archeologię i historię sztuki.

Polecamy również
Politolog z UJ z nową rolą w <span lang="en">International Studies Association</span>

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Prof. Piotr de Bończa Bukowski odebrał nominację profesorską

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Profesor Piotr Jedynak nowym rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego

Widok zawartości stron Widok zawartości stron