Prof. Walery Pisarek i Olga Ziopaja nagrodzeni przez "Gazetę Krakowską"

Emerytowany profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego Walery Pisarek i studentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na UJ Olga Ziopaja zostali tegorocznymi laureatami plebiscytu Człowiek Roku 2015. "Gazeta Krakowska" od prawie ćwierćwiecza honoruje tymi tytułami wybitnych Małopolan. Uroczysta gala, w której uczestniczył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, odbyła się 21 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki.

Prof. Walerego Pisarka nagrodzono za całokształt, za wiele lat pokazywania Polakom, jak używać ojczystej mowy, za dyktanda. Uhonorowany studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stopień doktora nauk humanistycznych otrzymał w 1966 r. na Wydziale Filologiczno-Historycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Katowicach. W 1973 roku Rada Wydziału Filologicznego UJ na podstawie rozprawy habilitacyjnej Frekwencja wyrazów w prasie nadała mu stopień doktora habilitowanego. W 1982 r. uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego nauk humanistycznych, a w 1994 r. tytuł profesora zwyczajnego. Jest założycielem studiów dziennikarskich przy UJ.

Opublikował prawie 700 prac - artykułów prasowych, recenzji, porad językowych, artykułów naukowych, monografii i podręczników dotyczących języka polskiego, teorii informacji i komunikacji masowej. Ma w dorobku ponad 20 książek. Autor licznych wydań słownika ortograficznego i inicjator "Ustawy o języku polskim". Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m.in. Śląski Wawrzyn Literacki 2002 za książkę Nowa Retoryka Dziennikarska. W 2012 r. został pierwszym laureatem ustanowionej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego nagrody Zasłużony dla polszczyzny.

"Językoznawca i prasoznawca, strażnik języka polskiego, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Najwyższy autorytet w zakresie kultury języka - założył Radę Języka Polskiego i był jej pierwszym przewodniczącym (1996-2000). Autor wielu tekstów cieszącego się wielką popularnością konkursu ortograficznego Ogólnopolskie Dyktando. Bardzo skromny człowiek" - czytamy w "Gazecie Krakowskiej".

Za umiejętność łączenia nauki z pasją życia i zarażanie tym innych nagrodzono Olgę Ziopaję, autorkę licznych publikacji naukowych, projektów, prelegentkę wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konferencji. Laureatka prowadzi badania naukowe, współpracuje z organizacjami naukowymi oraz stowarzyszeniami, jest również wieloletnią działaczką Samorządu Studentów UJ. Była wielokrotnie nagradzana za swoją działalność. Otrzymała m.in. stypendium Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia.

Studentka wiedzy o teatrze oraz kulturoznawstwa ma na swoim koncie liczne sukcesy sportowe oraz artystyczne rangi światowej i ogólnopolskiej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim badaniem różnych aspektów tańca, jest również utytułowaną tancerką, dyplomowanym instruktorem tańca, pedagogiem oraz kwalifikowanym sędzią turniejów.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association