Uniwersytecki synchrotron jedną z lokomotyw Małopolski

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski (SGiPM) po raz 16. wyłoniło zdobywców tytułu Lider Małopolski. Wyróżnienie to przyznawane jest najważniejszym inicjatywom, spektakularnym dokonaniom oraz ważnym gospodarczo i społecznie inwestycjom, które wpływają na rozwój regionu. Za budowę Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS nagrodzono Uniwersytet Jagielloński.

Wyróżnienia dla 11 najlepszych inicjatyw wręczono w ubiegły piątek. Wśród nagrodzonych projektów znalazły się też m.in.: budowa spalarni odpadów w Krakowie, obwodnicy Nowego Sącza, ścieżek rowerowych w Bielsku-Białej czy Integracyjnego Centrum Rozwoju Dziecka w Słomnikach. Ponadto SGiPM przyznało w tym roku specjalne wyróżnienie dla Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" w Łagiewnikach.

Synchrotron SOLARIS to najnowocześniejsze i największe multidyscyplinarne urządzenie badawcze w Polsce. Ostatnia tak duża inwestycja w polską naukę miała miejsce w 1974 roku, gdy w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku uruchomiono badawczy reaktor jądrowy "Maria". Krakowski synchrotron to akcelerator elektronów i źródło wyjątkowego światła, dzięki któremu naukowcy mogą dokonywać przełomowych odkryć w takich dziedzinach nauki, jak fizyka, biologia, chemia, inżynieria materiałowa, medycyna, farmakologia, geologia, krystalografia czy archeologia i historia sztuki. Na świecie funkcjonuje około 60 takich ośrodków badawczych. Mają one ogromny wpływ nie tylko na rozwój nauki w krajach, w których działają, ale też na innowacyjność oraz konkurencyjność ich gospodarek.

Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego działa przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Zlokalizowane jest na terenie Kampusu 600-lecia Odnowienia UJ. Inwestycję dofinansowała Unia Europejska ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Całkowity budżet projektu wyniósł około 200 mln zł.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association