Upamiętnienie 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej

5 września o 10:00 w Auli Collegium Novum UJ odbyła się konferencja poświęcona królowi Janowi III Sobieskiemu oraz jego wielkiemu sukcesowi militarnemu, jakim była stoczona 12 września 1683 roku bitwa pod Wiedniem. Konferencja stanowiła również okazję do pozyskania nowych darczyńców dla pomnika upamiętniającego zwycięstwo nad armią turecką - efektu kilkuletnich starań Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlenbergu.

Konferencję otworzył należący do krakowskiego Bractwa Kurkowego przewodniczący Komitetu, Piotr Zapart, który przywitał zebranych gości, a także przybliżył im ideę budowy pomnika Jana III Sobieskiego. Następnie głos zabrał rektor prof. Wojciech Nowak. Zwrócił uwagę na rolę uniwersytetu w utrwalaniu pamięci o ważnych dokonaniach historycznych Polaków. Ze względu na związki króla z Uniwersytetem Jagiellońskim, w tym przypadku rola krakowskiej Almae Matris jest szczególnie istotna.

Dalsza część konferencji poświęcona była wydarzeniom historycznym oraz postaciom związanym z bitwą pod Wiedniem. Swoje referaty wygłosili badacze specjalizujący się w tym okresie polskiej historii.

Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"

Badaczki Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatkami <span lang="en">Proof of Concept</span> FNP