UJ w rankingu QS World University Ranking

Uniwersytet Jagielloński znalazł się w tegorocznej edycji rankingu QS World University Ranking. Zestawienie obejmuje 4 proc. najlepszych szkół wyższych na świecie. W tym gronie pojawiło się tylko sześć polskich uczelni.

W rankingu zwyciężył Massachusetts Institute of Technology, który wyprzedził w zestawieniu Stanford University oraz Harvard University. Spośród polskich uczelni najlepszą pozycję - 366. zajął Uniwersytet Warszawski. Uniwersytet Jagielloński znalazł się w grupie rankingowej 431-440, Politechnika Warszawska w grupie 601-650, a Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Łódzki oraz Uniwersytet Wrocławski w grupie 701+.

W rankingu brane są pod uwagę następujące kryteria: opinia wykładowców (40 proc. oceny ogólnej), opinia pracodawców (10 proc.), stosunek liczby studentów do liczby wykładowców (20 proc.), cytowalność publikacji naukowych na podstawie Scopus (20 proc.), odsetek wykładowców zagranicznych (5 proc.) oraz odsetek studentów zagranicznych (5 proc.).

Ranking przeprowadzany jest od 2004 roku przez organizację Quacquarelli Symonds, zajmującą się problematyką nauczania na poziomie wyższym. Najważniejszym celem rankingu jest umożliwienie kandydatom na studia racjonalnego wyboru uczelni oraz popularyzacja idei studiowania poza krajem ojczystym.

Ranking jest dostępny na stronie: www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2016.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Astronom z UJ laureatem Nagrody im. Artura Rojszczaka

Badacze UJ wśród pierwszych laureatów konkursu MINIATURA 8

Dr hab. Szymon Tarapata w radzie kwartalnika "Probacja"