Studenci UJ zwycięzcami hackathonu danych publicznych

W niedzielę, 25 września, zakończył się pierwszy rządowy maraton programistów, czyli hackathon danych publicznych. 90 osób w 17 zespołach tworzyło przez weekend aplikacje wykorzystujące dane publiczne i walczyło o nagrody o łącznej puli ponad 50 tys. zł. Trzy zwycięskie projekty zostaną wdrożone. Nagroda główna trafiła do zespołu "Fringers", którego członkami są studenci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Hackathon danych publicznych to tylko element procesu otwierania danych, koordynowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ubiegłym tygodniu rząd przyjął Program otwierania danych publicznych, którego celem jest uwolnienie potencjału danych publicznych i zwiększenie ich wykorzystania przez wszystkich zainteresowanych: środowiska biznesu, nauki, organizacji pozarządowych, a także samą administrację.

W Londynie na bazie danych z samej tylko komunikacji miejskiej powstało ok. 500 aplikacji, które dają zatrudnienie 5 tys. osób. Szacunki mówią, że wielkość rynku open data w UE przekracza w tym roku 55 mld euro, a w 2020 roku ma wynieść 75 mld euro, co przełoży się na 0,47% PKB. Szacuje się, że wielkość rynku open data w Polsce w 2020 roku może sięgnąć 1,12 mld euro – to pokazuje, że Polska danymi stoi i dopiero zaczyna z niego korzystać.

Minister Cyfryzacji Anna Streżyńska wręczyła zwycięskim zespołom nagrody:

• I nagrodę - 18 000 zł oraz płatny staż w Centralnym Ośrodku Informatyki zdobył zespół „Fringers” za aplikację służącą do szybszego załatwiania spraw w urzędach.
  • II nagrodę (13 000 zł) przyznano „Zielonym Diabłom” za aplikację służącą do wyszukiwania tańszych zamienników leków refundowanych.
  • III nagroda (9 500 zł) trafiła do zespołu „Media 3.0 SAP” za opracowanie gry bazującej na danych o budżecie miejskim Wrocławia.

Nagrodę specjalną, ufundowaną przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych w wysokości 10000 zł, otrzymał zespół „sprawdzparagraf.pl” za rozwiązanie służące wykrywaniu klauzul niedozwolonych w umowach i regulaminach.

Prototypy aplikacji to nie jedyny efekt pierwszego w Polsce rządowego Hackathonu danych publicznych. Ministerstwo Cyfryzacji potraktowało bowiem wydarzenie również jako warsztat dla samej administracji. Praca programistów pozwoliła na praktyczną weryfikację jakości i sposobu udostępniania danych przez instytucje publiczne. Chodzi o to, by doświadczenia uczestników, trudności, na jakie się natknęli przy korzystaniu z danych publicznych czy inne braki przekuć w konkretne działania naprawcze Ministerstwa Cyfryzacji i innych resortów.

Trzy zwycięskie aplikacje zostaną wdrożone przez Ministerstwo Cyfryzacji w przyszłym roku. Formalności z tym związane rozpoczną się jeszcze w tym roku.

Tekst i zdjęcie: www.danepubliczne.gov.pl

Srebrne Dyplomy dla Chóru Akademickiego UJ Camerata Jagellonica