Stypendium dla profesora Tomasza Placka

Prof. Tomasz Placek z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego jest jednym z trzech laureatów konkursu FNP o wyjazdowe stypendium naukowe. Nagroda to 5 900 USD miesięcznego dofinasowania na wyjazd do University of California w USA, gdzie profesor będzie realizował projekt „Alternative evolutions in general relativity? Analyzing non-isometric developments”.

Konkurs o wyjazdowe stypendium naukowe jest dodatkową ofertą dla laureatów programu MISTRZ. Stypendium może być przeznaczone na podróż typu sabbatical leave do prestiżowego zagranicznego ośrodka naukowego w celu prowadzenia pracy badawczej. Profesor Tomasz Placek był laureatem programu MISTRZ  FNP w 2011 roku. Razem z naukowcem z UJ stypendium otrzymali prof. Ewa Górecka z Uniwersytetu Warszawskiego i prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie.

Prof. Tomasz Placek zajmuje się głównie filozofią fizyki i metafizyką. Szczególnie ważne miejsce w jego badaniach zajmują kwestie determinizmu, indeterminizmu, czasu i wolności. Z tej perspektywy bada ogólną teorię względności, teorię mechaniki kwantowej i kwantowe eksperymenty, oraz ludzkie działania sprawcze. Wraz z N. Belnapem (Pittsburg)  i T. Műllerem (Konstancja) rozwija teorię branching space-times, mającą analizować możliwości  w czasowym i przestrzennym świecie. Napisał dwie książki i opublikował ponad 50 artykułów, z których znaczna część ukazała się w uznanych czasopismach z filozofii nauki lub fizyki. Był kierownikiem wielu projektów badawczych (w tym projektu sojuszu NATO) i członkiem międzynarodowych programów badawczych.

Opis projektu „Alternative evolutions in general relativity? Analyzing non-isometric developments”:

Projekt składa się z trzech zadań. Pierwsze jest techniczne: badacz pyta jaki jest powód, że struktury wielo-rozszerzeniowe są nie-Hausdorffskimi rozmaitościami, w których żadne krzywe się nie rozgałęziają? Drugie zadanie stawia sobie za cel udowodnienie hipotezy Hajicka dotyczącej metody konstrukcji nieizometrycznych rozszerzeń czasoprzestrzeni OTW. Trzecie i główne zadanie polega na podaniu opisu i analizy relacji między globalną a lokalną koncepcją determinizmu i indeterminizmu, na przykładzie struktur wielo-rozszerzeniowych.

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association

W wieku 79 lat zmarł profesor Władysław Miodunka