Grant na badania stylometryczne dla anglistów

Dr Michał Choiński z IFA UJ oraz dr Dennis Mischke (UniPostdam) otrzymali grant na rozwój współpracy badawczej między centrum Digital Humanities na Universität Potsdam oraz Instytutem Filologii Angielskiej UJ.

Projekt grantowy "Network-Analysis and Spatial Stylometry in American Studies (NASSA)" będzie trwał do końca roku, a w jego ramach pracować będzie ośmiu badaczy: cztery osoby z Polski i cztery osoby z Niemiec – między innymi: dr hab. Jan Rybicki z IFA UJ, dr hab. Maciej Eder z Instytutu Języka Polskiego PAN, Tim Repke (Hasso Plattner Institute) oraz Mathias Göbel (SUB-Göttingen).

Grant jest związany z prowadzonymi przez dr Michała Choińskiego i dr hab. Jana Rybickiego badaniami stylometrycznymi. Wcześniej dwóch badaczy prowadziło badania stylometryczne w ramach grantu OPUS, który otrzymali z NCN. Wykorzystywali oni tam pakiet oprogramowania „stylo” do ustalania autorstwa osiemnastowiecznych tekstów z historii USA.

- Zajmujemy się stylometrią - czyli komputerową metodą ustalania autorstwa poprzez zliczanie frekwencji słów. Pozwala to wskazać kto napisał dany tekst lub jego fragment. Używamy tej metody do badań historyczno-literackich w kontekście literatury amerykańskiej  - wyjaśnia dr Michał Choiński. - Grant, który otrzymaliśmy w Poczdamie ma na celu rozbudowę infrastruktury i współpracy między uczelniami, której celem jest wspólna realizacja projektów stylometrycznych związanych z dużymi korpusami tekstów z historii USA. Do analizy używamy pakietu oprogramowania „stylo”, którego autorami są dr hab. Maciej Eder, dr hab. Jan Rybicki oraz dr Mike Kestemont z uniwersytetu w Antwerpii. Mamy nadzieję, że do badań przyłączą się też amerykańskie ośrodki. Duże zainteresowanie prowadzonymi przez nas badaniami nad osiemnastowiecznymi tekstami z czasów kolonialnych wyraził, między innymi, Jonathan Edwards Centre na uniwersytecie Yale - kontynuuje.

Swoje badania naukowcy z UJ mieli już okazję prezentować na konferencjach oraz wykładach gościnnych w Australii, w Kanadzie, w USA, w UK, w Rosji, w Niemczech oraz we Włoszech.

Wybitni młodzi naukowcy z UJ laureatami konkursu START FNP

W serii Monografie FNP ukazały się książki dwojga badaczy związanych z UJ