Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Collegium Novum: Nagrody im. ks. Stanisława Musiała wręczone

Collegium Novum: Nagrody im. ks. Stanisława Musiała wręczone

Politolog, ekonomista i działacz katolicki prof. Jan Grosfeld oraz sportowiec i twórca projektu "Ludzie, nie liczby" Dariusz Popiela odebrali w auli Collegium Novum Nagrody im. ks. Stanisława Musiała za rok 2019. Wyróżnienia otrzymują osoby zasłużone dla dialogu chrześcijańsko- i polsko-żydowskiego. O wyborze nagrodzonych decyduje kapituła, której przewodniczy prof. Wojciech Nowak, rektor UJ.


- Nagradzamy dziś nie tylko teoretyka, a niezwykle zaangażowanego i oddanego orędownika dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Dialogu, który jest nierozerwalnie spleciony z jego osobistą historią - mówił rektor UJ w laudacji na cześć prof. Jana Grosfelda, którego nagrodzono za twórczość w duchu dialogu.

Prof. Wojciech Nowak przypomniał szereg zasług uhonorowanego: 4 książki poświęcone relacjom między chrześcijaństwem a judaizmem oraz bogate doświadczenie redakcyjne. W latach 80. był członkiem redakcji miesięcznika "Znak", a w pierwszych latach transformacji miesięcznika "Powściągliwość i praca". Jego artykuły ukazywały się także m.in. w "Tygodniku Powszechnym", "Więzi", "Społeczeństwie", "Rzeczpospolitej", "Studia Judaica", "Studia Bobolanum" czy czasopiśmie "Chrześcijaństwo-Świat-Polityka", którego był założycielem i redaktorem naczelnym. Od lat aktywnie działa na rzecz dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, będąc członkiem Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów oraz Komitetu Episkopatu ds. Dialogu z Judaizmem, w którym zasiada od 1992 roku.

- Odkrywanie własnych tożsamości prowadzi do bardziej autentycznego świadectwa. Chrześcijanie potrzebują Żydów nie tylko z czasów biblijnych, ale i tych żyjących dzisiaj swoją wiarą. Po jednej z moich książek w pewnej gazecie ukazał się tekst "Jakich Żydów potrzebują chrześcijanie?". Moim zdaniem to pytanie jest całkowicie fałszywe. Oznacza, że powinniśmy sobie do rozmowy wybierać tych, którzy są nam wygodni do dialogu. Wówczas mamy do czynienia z zaprzeczeniem dialogu. Przynajmniej na początku powinien zawierać on pewien podział, konflikt, niezrozumienie. Konwersacja jedynie z tymi, którzy się z nami zgadzają, oznacza zamykanie się w getcie wygody. Dla chrześcijanina dialog zawsze oznacza cierpienie. Jeśli w dialogu chrześcijańsko-żydowskim nie ma cierpienia, to trzeba postawić znak zapytania, czy on ma sens - mówił prof. Jan Grosfeld.

I kontynuował: - Niezrozumienie roli judaizmu i Żydów w chrześcijaństwie ma swoje starożytne źródła. Bierze się z masowego upowszechnienia bliskowschodniego chrześcijaństwa, wyrosłego pośród doświadczenia i tradycji żydowskich, rozpowszechnienia w Europie przesiąkniętej religijnością pogańską będącą projekcją ludzkich lęków przed śmiercią i życiem. Stąd tak często spotykana wizja Boga, który prześladuje, odrzuca nieprzyjaciół, nie jest wierny swoim obietnicom i przymierzu. Stąd antysemityzm, oskarżenie Żydów o bogobójstwo i wszystko inne.

Za podejmowanie inicjatyw społecznych na rzecz pojednania uhonorowano Dariusza Popielę, który oprócz sportu [olimpijczyk, 8-krotny mistrz Polski i 2-krotny wicemistrz Europy w kajakarstwie górskim - przyp. red.] ma też inną pasję - przywracanie pamięci o żydowskich mieszkańcach małopolskich miejscowości. W ten sposób powstał projekt "Ludzie, nie liczby". Laureat z pomocą ludzi w latach 2017-2018 uporządkował zdewastowany cmentarz żydowski w Krościenku nad Dunajcem. W kolejnym roku podobną zmianę przeszedł kirkut w Grybowie. By następne takie działania były możliwe, założył fundację. Teraz - razem z zespołem zaangażowanych osób - zbiera środki na uporządkowanie cmentarza w Czarnym Dunajcu.

- Najczęściej odwiedzam cmentarze inne niż te, które są znane większości z nas. Te moje bardziej przypominają las lub dżunglę. Im oddałem już kilka lat swojego życia i mam nadzieję, że jeszcze sporo im poświęcę wspólnie z ludźmi niezwykłego serca, z którymi działam. Upamiętniliśmy już z imienia i nazwiska ponad 2 tysiące ofiar. Staramy się przybliżać historię każdego żydowskiego mieszkańca, do którego uda nam się dotrzeć. Przeglądając archiwa, napotykamy na odręcznie napisane listy z kwietnia lub maja 1942 roku. Z perspektywy czasu wiemy, że za kilka tygodni już tych ludzi w tych miejscowościach nie było. Często zdarza się, że w gminach, w których te cmentarze są zupełnie zapomniane i zaniedbane, uświadamiamy mieszkańców, że osoby tam pochowane mogły być przyjaciółmi, znajomymi lub sąsiadami ich przodków - mówił Dariusz Popiela.

Od 3 lat kapituła Nagrody im. ks. Stanisława Musiała upamiętnia pośmiertnie osobę zaangażowaną w dialog chrześcijańsko- i polsko-żydowski. Tym razem wybór padł na zmarłego 2 sierpnia 2016 roku kard. Franciszka Macharskiego - byłego metropolitę krakowskiego, doktora honoris causa UJ. Wspomnienie tej niezwykłej postaci wygłosił metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś.

Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała ustanowił Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze" w 2008 roku. Jej fundatorami są Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Prezydent Krakowa i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie. Jej patron, który zmarł 5 marca 2004 roku, był jezuitą, cenionym publicystą, mądrym, odważnym i szlachetnym duszpasterzem, rzecznikiem dialogu chrześcijańsko-żydowskiego oraz pojednania Polaków i Żydów, który konsekwentnie krytykował wszelkie przejawy antysemityzmu i ksenofobii.

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Trzech naukowców z UJ z Nagrodą Duncana Blacka
Trzech naukowców z UJ z Nagrodą Duncana Blacka
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla 20 naukowców z UJ
Polska Nagroda Inteligentnego Rozwoju dla 20 naukowców z UJ
Clinical Research Award dla zespołu naukowców z WBBiB UJ
Clinical Research Award dla zespołu naukowców z WBBiB UJ
Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" dla prof. Stanisława Sroki
Nagroda "Studiów Źródłoznawczych" dla prof. Stanisława Sroki

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj