Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt UNA.TEN zakończony sukcesem

Projekt UNA.TEN zakończony sukcesem

Dziś ostatni dzień projektu UNA.TEN, "Transfer Emergency Now! 10 days for change" organizowanego przez UNA Europa w odpowiedzi na wyzwania w związku z pandemią COVID-19. W ciągu ostatnich 2 tygodni ponad 100 studentów z uczelni partnerskich pracowało nad rozwiązaniami, które pozwolą sprostać czterem wyzwaniom: Rethink Culture & Entertainment, Online Digital Consent, Travelling and Tourism, Food Supply Chain. Z dumą prezentujemy rezultaty, które udało się wypracować naszym studentom pod okiem mentorów!

Grupa Kultura zajęła się sektorem wydarzeń kulturalnych, który znacząco ucierpiał w obliczu pandemii COVID-19. W pierwszej kolejności przeprowadzili wywiady – zarówno z osobami zajmującymi się organizacją festiwali, jak i ich odbiorcami. Po stworzeniu profili osobowych, a następnie wstępnych prototypów ostatecznie skupili się na dwóch rozwiązaniach, które przedstawili podczas finałowej prezentacji. Pierwszym z prototypów jest ONE-TO-ONE, mający na celu umożliwienie artystom zarobku w czasie kryzysu, a odbiorcom zapewnienie niecodziennej, interaktywnej rozrywki w zaciszu ich własnych domów. Drugi to specjalnie stworzona przestrzeń VR – VR LOUNGE, w której można wziąć udział w wydarzeniu realnie (namioty rozstawione w kilku lokalizacjach, każdy seans do 7 osób), ale jednocześnie dzięki użyciu nowej technologii i własnych smartfonów.

Zespół Kultura tworzą różnorodne osobowości: dr Marta Materska-Samek - akademiczka, badaczka i menadżerka innowacyjnych projektów w obszarze kultury i mediów, dr Mateusz Lewandowski - badacz i konsultant, Karolina Chećko - studentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej oraz wiedzy o teatrze, Julia Papiernik - studentka neuropsychologii i neurokognitywistyki, Rafał Koziołek - student zarządzania publicznego oraz kulturoznawstwa, Katarzyna Strzebońska - studentka mediów społecznościowych w zarządzaniu, Anna Kuca - studentka ostatniego roku psychologii stosowanej.

Digital Jagiellonians obrali sobie za cel poprawę bezpieczeństwa w sieci, a także eliminację zjawiska sieciowego wykluczenia poprzez stworzenie programu edukacyjnego adresowanego do osób powyżej 50 roku życia, w szczególności seniorów. Uznali to za istotne zagadnienie, ponieważ osoby te są szczególnie narażone na różnego rodzaju nadużycia i niebezpieczeństwa w sieci, ze względu na brak odpowiedniego przygotowania.  Digital Jagiellonians w ramach projektu UNA.TEN przygotowali plan mający na celu wdrożenie dobrych praktyk usprawniających posługiwanie się Internetem oraz technologiami nowych mediów po pandemii COVID - 19.  Rozwiązanie proponowane przez Digital Jagiellonians to połączenie analityki danych z cyfryzacją i szczytnymi celami- to musi się udać! - powiedział dr Maciej Kawecki, prezes Instytutu Lema, który wspiera naszych studentów w tej inicjatywie.

W zespole Digital Jagiellonians znaleźli się: dr hab. Regina Lenart-Gansiniec - profesor uczelni w Instytucie Spraw Publicznych UJ, dr inż. Klaudia Proniewska - adiunkt w zakładzie Bioinformatyki i Telemedycyny UJCM, Mira Fecko - studentka prawa, Anna Pukała - studentka neuropsychologii i neurokognitywistyki, Piotr Filipiak - student psychologii, Adrian Górski - student informatyki, Mateusz Jakubik - doktorant WPiA.  

W czasie intensywnych dziesięciu dni, członkowie grupy Turystyka pracowali nad projektami, rozmawiali z ekspertami (m.in. Robertem Piaskowskim, Pełnomocnikiem Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury oraz Bartłomiejem Walasem, współzałożycielem Krakowskiej Izby Turystyki) i testowali swoje pomysły na uratowanie sektora turystyki po pandemii. Ostatecznie rozwinęli pomysł SPOT (Safe & Personalized Organization of Travel), który odpowiada na potrzeby turystów oraz pokazuje przedsiębiorcom drogę rozwoju. Zakłada on bezpieczne, samodzielne podróżowanie pod opieką zdalnego przewodnika, z którym kontakt odbywa się drogą telefoniczną bądź przez aplikację. Ponadto kontynuują prace nad urządzeniem o roboczej nazwie Sprinkler, czyli automatycznym dozownikiem dezynfekującym, który można zamontować, np. w komunikacji miejskiej.

W zespole znaleźli się: Michał Lis - student bioinformatyki i archeologii, Paulina Richert - absolwentka filmoznawstwa oraz studentka migracji międzynarodowych, Elodie Thevenin - doktorantka w Instytucie Europeistyki, Patryk Wacławczyk - słuchacz szkoły doktorskiej Nauk Ścisłych i Przyrodniczych oraz Justyna Wydra - studentka ostatniego roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej ze wsparciem dr hab. Jana F. Jacko, prof. UJ z Instytutu Ekonomii, Finansów i Zarządzania UJ oraz dr Agnieszki Konior z Instytutu Kultury UJ.

Grupa Food Supply Chain pracowała nad rozwiązaniami dotyczącymi bezpieczeństwa łańcuchów dostaw żywności w dobie zagrożenia koronawirusem. Korzystając z metody Design Thinking, grupa opracowała Mapę Empatii a następnie po „burzy mózgów”, w oparciu o doświadczenie poszczególnych członków grupy oraz lekturę publikacji dotyczących prowadzonego tematu, udało się zidentyfikować jeden z realnych problemów. Opracowali prototyp („Kup Pan Mleko!”), którego centralnym punktem jest baza kontaktów i łatwo dostępnej informacji. Rozwiązanie ma służyć wymianie informacji pomiędzy dużymi producentami i przetwórcami a organizacjami pozarządowymi, szpitalami, innymi przetwórcami. Jedna strona umieszcza szczegółowe informacje o nadmiarze produktu, zazwyczaj w ilości hurtowej, jego ilości i ceny. Druga strona kupuje ten nadmiar lub umieszcza w bazie swoje zapotrzebowanie na konkretny produkt.

W zespole znalazła się grupa pasjonatów z różnych dziedzin nauki: Agnieszka Tekiela - studentka V roku prawa UJ, Katarzyna  Wikiera- studentka psychologii stosowanej, Stanisław Szufa – doktorant informatyki, Norbert  Wolan -  doktorant na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii, Tomasz Wróbel - doktorant na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii oraz opiekunowie projektu  Wiktoria Wernicka - studentka II roku studiów I stopnia oraz dr hab. Agnieszka  Zagórska – z Katedry Chemii Farmaceutycznej na Wydziale Farmaceutycznym UJCM.

Gratulujemy grupom wspaniałych pomysłów! Wszystkie zaprezentowane rozwiązania będą mogły być zastosowane w praktyce (open source licence) przez instytucje i firmy, które zajmują się zapewnieniem tego rodzaju usług.

Przez 10 dni staliśmy się UNA Europa Family!

tekst: Dział Współpracy Międzynarodowej UJ

Zobacz galerię zdjęć
Polecamy również
Psychologowie z UJ współautorami artykułu w "Nature Human Behaviour"
Psychologowie z UJ współautorami artykułu w "Nature Human Behaviour"
Sukces młodych matematyków w międzynarodowej olimpiadzie
Sukces młodych matematyków w międzynarodowej olimpiadzie
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
UJ stawia na sport. Nowoczesne obiekty powstaną na kampusie
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2
Profesor Krzysztof Pyrć w Europejskiej Grupie Ekspertów ds. Wariantów SARS-CoV-2

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Znajdziesz nas tutaj