Prof. Stanisław Kistryn i Lara Maria Guedes twarzami internacjonalizacji UJ

Studiująca na UJ Lara Maria Guedes Gonçalves Costa została uznana jedną z najlepszych studentek zagranicznych w Polsce oraz zwyciężczynią konkursu Interstudent 2021. Z kolei prof. Stanisława Kistryna, pełnomocnika rektora UJ ds. współpracy w ramach Una Europa, uhonorowano Nagrodą "Gwiazda Umiędzynarodowienia 2021". Laureaci nagród ogłoszeni zostali podczas przeprowadzonej online gali towarzyszącej dorocznej konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce".

prof. Stanisław Kistryn i Lara Maria Guedes Gonçalves Costa

Lara Maria Guedes Gonçalves Costa

Pochodząca z Brazylii Lara Maria Guedes Gonçalves Costa jest studentką III roku International Relations and Area Studies na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ. W 11. edycji konkursu „Interstudent” w którym nagradzani są najlepsi zagraniczni studenci zdobywający wykształcenie na polskich uczelniach zwyciężyła w kategorii studia licencjackie.

Jak podkreśla dr Dominika Dziwisz, kierowniczka studiów International Relations and Area Studies na UJ, która rekomendowała brazylijską studentkę w konkursie, Lara jest ambitna, pracowita, komunikatywna i chętnie podejmuje nowe wyzwania zarówno naukowe, jak i organizacyjne czy charytatywne. Jest lubiana przez koleżanki i kolegów ze studiów i doceniana przez nauczycieli akademickich za zaangażowanie, dobre przygotowanie do zajęć i inicjowanie ciekawych debat naukowych. Aktywnie współpracuje z organizacjami studenckimi, a we współpracy z koleżanką z IRAS i Brazylijskim Stowarzyszeniem Studentów (BRASA) przygotowała przewodnik „Jak studiować w Polsce”, który, rozpowszechniany poprzez media społecznościowe, trafił do 25 tys. brazylijskich studentów. Pracowała także przy opracowaniu materiałów informacyjnych dla doktorantów z Federalnego Uniwersytetu Alagoas, co daje szansę na zwiększenie wymiany akademickiej między tą uczelnią a Uniwersytetem Jagiellońskim.

- Polska stała się moim drugim domem. Jestem wdzięczna, że mogę być tutaj, a wszelkie aktywności, jakie podejmuję, są formą wdzięczności za to, co w Polsce dostałam mówi Lara, która jest również wolontariuszką pomagającą bezdomnym w ramach Wspólnoty Hanna w Krakowie.

Lara Maria Guedes Gonçalves Costa z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem

Zdjęcie po lewej: dr Dominika Dziwisz, kierowniczka studiów IRAS UJ, Lara Maria Guedes Gonçalves Costa, dziekan WSMiP UJ dr hab. Paweł Laidler, prof. UJ

Zdjęcie po prawej: Lara Maria Guedes Gonçalves Costa z rektorem UJ prof. Jackiem Popielem

profesor Stanisław Kistryn

Z kolei prof. Stanisław Kistryn zwyciężył w czwartej edycji Nagrody Środowiskowej Gwiazdy Umiędzynarodowienia 2021, skierowanej do osób kształtujących oblicze umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego. Były prorektor UJ, a obecnie pełnomocnik rektora ds. współpracy w ramach Una Europa nagrodzony został w kategorii Gwiazda Zarządzania - Management Star.

Będziemy nadal aktywnie działać, aby Uniwersytet Jagielloński umacniał swoją pozycję na forum światowym jako prestiżowa uczelnia badawcza, ale także jako ośrodek kultury kształcący i wychowujący kolejne pokolenia mądrych Polaków, odpowiedzialnych i światłych obywateli Europy i Świata.

prof. Stanisław Kistryn

- Otrzymaną nagrodę traktuję jako osobiste, zaszczytne wyróżnienie, ale także jako wyraz uznania dla całej społeczności Uniwersytetu Jagiellońskiego zaangażowanej w procesy zacieśniania związków naszej uczelni ze światem. Jestem szczerze dumny, że dziś Uniwersytet Jagielloński jest ważnym elementem kształtującego się prawdziwego Uniwersytetu Europejskiego Una Europa. Ten sukces zawdzięczamy wieloletniemu aktywnemu działaniu w ramach różnych międzynarodowych sieci i zrzeszeń, ale także pielęgnowaniu dwustronnych partnerstw o różnym zasięgu i skali – mówi prof. Kistryn.

Przypomnieć należy, że w czteroletniej historii nagrody to już kolejna Gwiazda, którą uhonorowana została osoba z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2019 roku "Gwiazdą Zarządzania - Management Star" uhonorowana została Dorota Maciejowska (była kierowniczka Działu Współpracy Międzynarodowej UJ oraz przewodnicząca International Relations Offices Forum). Z kolei rok później Gwiazda Dyplomacji Publicznej - Public Diplomacy Star wręczona została prof. Adamowi Jelonkowi, ówczesnemu pełnomocnikowi rektora UJ ds. internacjonalizacji.

profesor Stanisław Kistryn i rektor UJ profesor Jacek Popiel

Zdjęcia: Adam Koprowski
Studenci UJ zwycięzcami konkursu Una Europa Prize
Doktorant z UJ z nagrodą w konkursie "Mój doktorat w 180 sekund"