Specjalistyczna opieka nad wcześniakami w Szpitalu Uniwersyteckim

Zgodnie z nowym zarządzeniem Narodowego Funduszu Zdrowia Klinika Neonatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako jeden z 8 wybranych ośrodków w Polsce, będzie pełnić kompleksową opiekę nad dziećmi urodzonymi przedwcześnie w ramach programu pilotażowego KORD, którego celem jest zapewnienie opieki poprzez realizację pełnego zestawu świadczeń, dostęp do diagnostyki, terapii i rehabilitacji leczniczej.

Jak informuje Szpital Uniwersytecki, opieka będzie prowadzona na podstawie indywidualnego planu leczenia i żywienia ustalonego przez koordynatora w ośrodku. Jak wiadomo bowiem, warunkiem koniecznym optymalnego rozwoju wcześniaka jest wykorzystanie całego potencjału rozwojowego dziecka. - Korzyść odniosą przede wszystkim dzieci wymagające wielospecjalistycznej opieki i rehabilitacji. KORD będzie pewnego rodzaju drogowskazem działań, co ułatwi rodzicom optymalną opiekę nad swoim dzieckiem - podkreśla prof. Ryszard Lauterbach, kierownik Oddziału Klinicznego Neonatologii i prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Podstawowym elementem dokumentacji medycznej w programie KORD ma być karta dziecka urodzonego przedwcześnie. Wszelkie dane będą sprawozdawane do bazy wcześniaka, która stanie się zalążkiem ogólnopolskiego rejestru wcześniaków. Program pilotażowy jest modelem opieki zdrowotnej opartym na wartościach Value Based Health Care.

Według kryterium czasu trwania ciąży liczba noworodków urodzonych przedwcześnie sięga aktualnie w Polsce 7,5 proc., a grupa dzieci urodzonych w wieku płodowym poniżej 33 tygodni stanowi 21 proc. wszystkich noworodków urodzonych przedwcześnie.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association