Rektorzy bronią historycznej nazwy Uniwersytetu Jagiellońskiego

My, rektorzy polskich uczelni zrzeszonych w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich, stanowczo popieramy stanowisko prof. Jacka Popiela i Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego protestujących przeciwko próbie zawłaszczenia historycznej nazwy najstarszej polskiej uczelni przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - napisała prof. Bogumiła Kaniewska, przewodnicząca KRUP.

W dalszej części stanowiska członkowie KRUP doceniają znaczenie, dorobek i ponad 70-letnią historię Uniwersytetu Pedagogicznego. Nie zgadzają się jednak, by zaproponowana przez senat tej uczelni nazwa naruszała tradycję akademicką, co zdaniem KRUP godzi nie tylko w interes Uniwersytetu Jagiellońskiego, ale i całego środowiska akademickiego w Polsce.

"Przejęcie nazwy historycznie i symbolicznie przynależnej do UJ uważamy za sprzeczne z dobrymi obyczajami, mylące dla przyszłych studentów uczelni i szkodliwe dla jej wizerunku. Poprzez przyjęcie historycznej nazwy najstarszego polskiego uniwersytetu UP pozbywa się własnej tożsamości i naraża na powszechne pomyłki, zwłaszcza w odbiorze międzynarodowym" - napisali członkowie KRUP, zwracając jednocześnie uwagę, że nieodwracalne szkody poniesie także Uniwersytet Jagielloński, którego dzieje tworzą rdzeń polskiej tradycji akademickiej, a jego nazwa Univertitatis Cracoviensis powinna być traktowana jako dobro narodowe podlegające szczególnej ochronie.

"Obchodzimy właśnie rok Mikołaja Kopernika, wielkiego polskiego astronoma, który rozpoznawany jest na całym świecie jako student Uniwersytetu Jagiellońskiego (University of Cracow). Uszanujmy Alma Mater wspaniałego uczonego. Jako reprezentanci polskiego środowiska uniwersyteckiego prosimy zatem, by najwyższe władze państwowe stanęły na straży polskiej tradycji akademickiej i nie wyrażały zgody na zmianę nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej" - napisali członkowie KRUP.

Upamiętnienie 40. rocznicy śmierci Karola Estreichera młodszego

Politolog z UJ z nową rolą w International Studies Association