Dr inż. Mieszko Wilk z prestiżową nagrodą "2023 Eastern Star Award"

Naukowiec z Zakładu Immunologii Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ otrzymał prestiżową nagrodę "2023 Eastern Star Award" przyznawaną przez Europejską Federację Towarzystw Immunologicznych (European Federation of Immunological Sociaties, EFIS). Nagroda ta będzie wsparciem projektu prowadzonego przez dr. Wilka w ramach grantu Polonez Bis zatytułowanego "Regulacja szlaku przekazu sygnału SLPI-IL-17 podczas infekcji dróg oddechowych i po szczepieniu".

Środki finansowe z nagrody przyznanej przez EFIS zostaną przeznaczone na analizę transryptomiczną oraz proteomiczną wybranych komórek oraz płynów ustrojowych myszy po podaniu donosowych szczepionek w celu dogłębnego scharakteryzowania zmian w górnych drogach oddechowych. Szczepionki podawane drogą donosową stanowią atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych szczepionek podawanych domięśniowo. Badania te pozwolą na lepsze zrozumienie mechanizmów powstawania pamięci immunologicznej i w przyszłości mogą wpłynąć na projektowanie szczepionek nowej generacji.

Nagroda EFIS Eastern Star Award została ustanowiona przez European Federation of Immunological Sociaties w 2020 roku. Jest wręczana badaczom z Europy Wschodniej, którzy mają trudności ze znalezieniem środków na materiały eksploatacyjne potrzebne do prowadzenia badań eksperymentalnych. W tym roku laureatami zostali: dr Marina Babić Čač z Uniwersytetu w Rijece oraz dr Mieszko Wilk z Zakładu Immunologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Oboje dostaną po 10 tys. euro.

Więcej o nagrodzie na stronie www.efis.org/efis-support/awards/eastern-star-award/eastern-star-award

Dr inż. Mieszko Wilk zdobył stopień doktora z zakresu nauk biomedycznych (2013) prowadząc badania w Instytucie Medycyny Regeneracyjnej (REMEDI) w Galway w Irlandii. Badania dotyczyły rozwoju nowych metod zahamowania odrzutu rogówki oka po transplantacji wykorzystując wektory lentiwirusowe w celu dostarczenia genów kodujących czynniki immunosupresyjne. Następnie w 2013 roku podjął pracę jako naukowiec w Trinity Biomedical Sciences Institute (TBSI) w Trinity College Dublin w Irlandii.

Zainteresowania badawcze dr. Wilka koncentrują się na regulacji oraz modulowaniu odpowiedzi immunologicznej indukowanej podczas infekcji, szczepień oraz poprzez procesy nowotworzenia w celu rozwijania nowych immunoterapeutyków. W 2019 r. dr Wilk odbył staż jako główny wykonawca w firmie Avectas Ltd. (Irlandia) działającej w obszarze immunoonkologii testując różne metody tworzenia i modyfikowania limfocytów CAR-T. Pracował również w firmie Molecure w Warszawie jako lider grupy badawczej i kierownik projektu dotyczącego zastosowania nowego małocząsteczkowego inhibitora USP7 w leczeniu nowotworów.

Dr Wilk opublikował wiele artykułów w wiodących czasopismach międzynarodowych z dziedziny immunologii, immunoonkologii oraz chorób zakaźnych ("Journal of Experimental Medicine", "Nature Communications", "Trends in Microbiology", "Mucosal Immunology"). Jest również współautorem rozdziału w książce pod tytułem "Krztusiec: Epidemiologia, Immunologia i Ewolucja" opublikowanego przez Oxford University Press (2019).

Nagroda Instytutu Matematycznego PAN dla Adama Kanigowskiego

Prof. Marian Mrozek laureatem Nagrody Głównej PTM im. Hugona Steinhausa