Niezwykła operacja kardiochirurgów szpitala dziecięcego

Zespół lekarzy Kliniki Kardiochirurgii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie, pod kierownictwem prof. Tomasza Mroczka, przeprowadził pierwszą w Europie operację, podczas której całkowicie przebudowano serce 1,5-rocznego dziecka. Medycy porównali skomplikowany zabieg do lądowania na Księżycu.

- Każdy element serca: aorta główna, prawa i lewa tętnica płucna, naczynia wieńcowe, przedsionek - wszystkie te elementy musiały ulec przebudowie, tak aby przywrócić prawidłowy przepływ krwi. Była to wręcz zamiana funkcjonowania komór serca. Tylko tak można było uratować życie Januszka - mówi profesor Tomasz Mroczek, który jednocześnie wskazuje, że taką operację można porównać do lądowania na Księżycu.

Jak poinformował Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie, na sukces operacji złożyły się miesiące przygotowań, ogromna współpraca zespołu anestezjologów, kardiologów, pielęgniarek, perfuzjonistów i wielu innych grup medycznych.

Lecznica podkreśliła też, że to bardzo dobra wiadomość zarówno dla polskich, jak i europejskich pacjentów. Oferuje ona teraz leczenie dostępne wcześniej tylko w Stanach Zjednoczonych.

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w <span lang="la">Academia Europaea</span>

Kolejny badacz Uniwersytetu Jagiellońskiego w Academia Europaea

60 lat temu w gmachu <span lang='la'>Collegium Maius</span> otwarto Muzeum UJ

60 lat temu w gmachu Collegium Maius otwarto Muzeum UJ